Tak stwierdził Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie w decyzji nr 980/2014 z 9 września 2014 r. (WPI/200000/43/980/2014).
Przedsiębiorca zwrócił się do ZUS z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji w sprawie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od kwot nagród jubileuszowych. Przedstawił dwa stany faktyczne, ale tylko odnośnie do jednego z nich przedstawił – na wezwanie ZUS – własne stanowisko. W związku z tym organ rentowy rozpatrzył złożony wniosek jedynie w zakresie pierwszego przedstawionego stanu faktycznego. Przedmiotem wniosku była wątpliwość co do zapisu dotyczącego wypłaty nagrody jubileuszowej. Zgodnie z nim nagroda jubileuszowa może być wypłacona pracownikom wnioskodawcy częściej niż co pięć lat ze względu na zmianę wewnętrznych przepisów regulujących zasady przyznawania tych świadczeń w firmie. Zarówno nowe, jak ?i poprzednie zapisy przewidują przyznanie nagrody nie częściej niż co pięć lat, a pracodawca, modyfikując wewnętrzne regulacje, nie działał ?w celu ominięcia przepisów dotyczących oskładkowania tych świadczeń. Zdaniem przedsiębiorcy w tym stanie faktycznym od wypłaconych nagród jubileuszowych nie należy potrącać i odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne. ZUS uznał to stanowisko za prawidłowe.
Komentarz eksperta
Marcin ?Wojewódka, radca prawny ?w Kancelarii Prawa ?Pracy Wojewódka ?i Wspólnicy sp.k.
Nie sposób nie podzielić stanowiska organu rentowego, chociaż ta decyzja może być dla niektórych pomysłowych pracodawców asumptem do podejmowania działań, których by nie podjęli, gdyby jej nie znali. Z tym że niestety uzasadnienie tej interpretacji nie bardzo wskazuje, czym kierował się ZUS, podejmując ją.
Do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników nie wlicza się przychodów określonych w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstaw wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne ?i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.). Zgodnie natomiast z treścią § 2 ust. 1 pkt 1 tego rozporządzenia obowiązek oskładkowania nie dotyczy nagród jubileuszowych, które – według zasad określających warunki ich przyznawania – przysługują pracownikowi nie częściej niż co pięć lat. Mimo że ani wskazane rozporządzenie, ani nawet kodeks pracy nie zawierają legalnej definicji nagrody jubileuszowej, to w treści przepisów ustawodawca wskazał wyraźnie, że jedną z podstawowych przesłanek determinujących możliwość zwolnienia przedmiotowej kwoty nagrody z obciążeń składkowych jest jej wypłata w okresach nie krótszych niż co pięć lat.
Kwestia istnienia tej przerwy czasowej ma podstawowe znaczenie ?w kontekście zwolnienia jubileuszówki z obowiązku opłacania składek. Sama zresztą nazwa nagrody – „jubileuszowa" – wskazuje jednoznacznie, że ustawodawca powiązał z istnieniem zwolnienia właśnie kwestię upływu czasu, to jest minimalnej długości świadczenia przez zatrudnionego pracy na rzecz danego pracodawcy.
Z uzasadnienia decyzji organu rentowego wynika, że podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie stanowi również nagroda jubileuszowa wypłacona przed upływem pięciu lat od poprzedniej, gdy nastąpiło to wskutek zmiany wewnętrznych przepisów regulujących zasady przyznawania tych świadczeń, czyli skrócenia tego okresu. Jednak zarówno uprzednio obowiązujące, jak i nowe zasady regulujące prawo do tych nagród, muszą przewidywać jej przyznanie nie częściej niż co pięć lat. Taką sytuację opisał we wniosku przedsiębiorca. Wskazał, że dokonał zmiany wewnętrznych przepisów regulujących przyznawanie nagród jubileuszowych, a jednocześnie zarówno poprzednie, jak i nowe przepisy przewidywały prawo ?do niej nie częściej niż co pięć lat. ?W konsekwencji nagrody wypłacone ?w tych okolicznościach bez zachowania pięcioletniego odstępu czasu nie stanowią podstawy wymiaru składek ?na ubezpieczenia społeczne.