Takie świadczenie nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu, mimo że pracodawca nie zastosował kryterium socjalnego i zatrudnieni nie dołożyli się do wyprawy w różnym stopniu. To esencja decyzji oddziału ZUS nr 1627 ?w Lublinie z 10 stycznia 2014 r. (WPI/200000/ 451/1627/ 2014).
Wypoczynek krajowy
Pracodawca zaaranżował wycieczkę dla podwładnych, sponsorując ją w całości z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej zfśs). Uznał ją za formę działalności socjalnej w rozumieniu ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 592 ze zm., dalej ustawa o zfśs) – jako jeden z przejawów krajowego wypoczynku. Każdy pracownik mógł się zgłosić do wyjazdu na identycznych zasadach, zabierając ze sobą małżonka. Zakład wskazał, że obowiązujący u niego regulamin socjalny przewiduje powszechny dostęp na równych prawach wszystkich etatowców do wycieczek finansowanych z zfśs. Uczestnicy uzyskują przychód ze stosunku pracy, a koszt osobowy przypadający na małżonka pracownika stanowi przychód ze stosunku pracy samego zatrudnionego. Przychód ten korzysta oczywiście z odpowiednich zwolnień składkowych (nielimitowanych) i podatkowych (do 380 zł rocznie na jednego pracownika). Mając wątpliwości, czy taki wyjazd jest wolny od składek jako świadczenie z zfśs, przedsiębiorca wystąpił do ZUS o wydanie indywidualnej interpretacji.
Stanowisko ZUS
Oddział ZUS w Lublinie przyznał mu rację. Powołał się przy tym na wyrok Sądu Najwyższego z 23 października 2008 r. (II PK 74/08). Zgodnie ?z nim regulamin zfśs może przewidywać wydatkowanie pieniędzy na inne cele, mieszczące się w zakresie działalności socjalnej, oraz ustalać inne zasady korzystania z tych świadczeń, np. powszechną dostępność na równych zasadach w imprezach integracyjnych. Dzieje się tak dlatego, że według SN art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs, wymagający stosowania kryteriów socjalnych, nie odnosi się do całości działalności socjalnej. Te inne cele zdaniem SN, które wolno pokrywać z zfśs bez stosowania kryterium socjalnego, to głównie imprezy masowe, np. pikniki, andrzejki, wycieczki. Dlatego oddział ZUS potwierdził prawidłowość postępowania pracodawcy. Zastrzegł jednak, że gdyby podczas wycieczki pracodawca wręczał etatowcom dodatkowe świadczenia socjalne, musiałby zastosować kryterium socjalne.
WNIOSEK: Mimo tej korzystnej dla pracodawcy interpretacji należy zachować ostrożność, wydatkując środki socjalne na takie rekreacyjne cele. Ta decyzja jest indywidualna, nie dotyczy ogółu płatników. Warto więc wystąpić o nią w swojej sprawie.