Jednym z warunków stawianych pracodawcom zatrudniającym osoby z orzeczoną niepełnosprawnością, którzy chcą uzyskać dopłaty do kosztów ich płacy, jest to, żeby odpowiednio się z nimi rozliczali. Mają do wyboru dwie formy wypłacania należnego im wynagrodzenia:

- na rachunek bankowy takich osób lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo

- na adres zamieszkania pracownika, za pośrednictwem osób prawnych prowadzących działalność w zakresie doręczania kwot pieniężnych.

Oznacza to, że dokonanie wypłaty pensji np. gotówką przekreśla szanse pracodawcy na odzyskanie jej części w formie dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Pojawił się jednak problem, jak traktować sytuację, w której zakład dotrzyma wymaganej formy wypłaty pieniędzy w stosunku do części wynagrodzenia. Czy w tym przypadku pracodawca traci prawo do dofinansowania do całości poborów za ten miesiąc, czy tylko do tej części, którą wypłacił w formie niedopuszczalnej przez ustawę?

Z takim pytaniem Ogólnopolska Baza Osób Niepełnosprawnych zwróciła się do resortu pracy. Z odpowiedzi wynika, że pracodawca nie może się starać o dopłatę do części wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika.

Przykład

Zakład wypłacił wynagrodzenia za maj br. pracownikom (w tym osobom niepełnosprawnym) w terminie na ich konta bankowe lub przekazem pocztowym. Natomiast premie i nagrody przysługujące za ten miesiąc zrealizował gotówką w kasie.

Mimo że tylko niewielką część poborów przekazano w nieprawidłowej formie, pracodawca stracił możliwość uzyskania dofinansowania z PFRON do całości przychodów wypłaconych w tym miesiącu.

Zobacz ODPOWIEDŹ BON z 27 czerwca 2013 r. (BON-I-52311-215-2-LK/2013)

—Edyta Sieradzka wiceprezes OBPON.org