Pracodawcy zobowiązani do dokonywania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych mogą obniżyć kwotę do zapłaty. Sposobem na to jest zakup usługi (z wyłączeniem handlu) lub produkcji od pracodawcy, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny etat i osiąga co najmniej 30-procentowy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych z ogółu zatrudnionych będących:

Kłopot sprzedawcy

Ulgi tej udziela firmie pracodawca sprzedający. Aby ustalić kwotę tego obniżenia, musi obliczyć m.in. iloczyn wskaźnika wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników ze znacznym oraz umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i wskaźnika udziału przychodów z wykonywanych własnych usług lub produkcji.

Pojawiła się wątpliwość, jakie składniki pensji pracowników niepełnosprawnych uwzględniać ustalając wskaźnik ich wynagrodzeń. W związku z tym Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zwróciła się do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o udzielenie odpowiedzi na 3 pytania:

2. Czy w sytuacji, kiedy firma dokonuje wypłaty wynagrodzeń za dany miesiąc w dwóch terminach (np. za luty 2013 r. wynagrodzenia dla pracowników umysłowych zostają wypłacone do końca lutego, a dla pracowników fizycznych do 10 marca 2013 r.), to ustalając wysokość ulgi za luty 2013 r. powinna wziąć pod uwagę wynagrodzenia dla pracowników niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym wypłacone do końca lutego i do 10 marca, czy może tylko te wypłacone do końca lutego, natomiast te wypłacone do 10 marca wziąć już pod uwagę, wyliczając wysokość ulgi za marzec?

3. Czy tzw. sprzedający może udzielić informacji o obniżeniu wpłat na PFRON dla kontrahenta, z którym zawarł umowę na usługi ochrony mienia, z której wynika, że umowa ustanawia na rzecz zleceniodawcy zabezpieczenie z tytułu ewentualnych roszczeń w wysokości 5 proc. brutto? A mianowicie: sprzedający wystawia fakturę w okresie miesięcznym za całość wykonanych usług. Kontrahent dokonuje jednak zapłaty wartości faktury w terminie, ale pomniejszając jej wartość o te 5 proc. roszczeń. Czy sprzedający może traktować zapłatę faktury jako opłaconej w całości i w terminie i wystawić temu klientowi informację o wysokości ulgi?

Ważne szczegóły

W odpowiedzi ministerstwo wykluczyło możliwość uwzględniania przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu za urlop czy zasiłków. Wskazało, że chodzi o przyjmowanie tych samych składników, jak do celów dofinansowania. Są to zatem zgodnie z wcześniejszym stanowiskiem Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych (BON.III.02936/12/04/LK):

Zobacz

Stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 15 kwietnia 2013 r. (BON-I-52311-83-2-LK/2013)

Jednocześnie resort poinformował, że znaczenie ma to, za jaki okres przysługuje dana pensja, a nie to, w jakim terminie została wypłacona.

Przykład

Firma wypłaciła wynagrodzenie za kwiecień 2013 r. w dwóch terminach, tzn. do końca kwietnia dla pracowników administracyjnych i do 10 maja dla pracowników produkcyjnych.

Wyliczając ulgę za kwiecień, pracodawca ma obowiązek wziąć pod uwagę wszystkie wypłacone wynagrodzenia za kwiecień, tj. zarówno te zrealizowane do końca miesiąca, jak i do 10 maja.

Z pisma ministerstwa wynika też ostrzeżenie przed zapłatą tylko części należności z faktury. Mimo klauzuli, która gwarantowałaby późniejszą realizację reszty zapłaty, należy wtedy uznać, że pełna odpłatność nie została dokonana w terminie. Tym samym przedsiębiorca nie może skorzystać z ulgi w formie zmniejszenia wpłaty na PFRON.

Autorka jest wiceprezesem Organizacji OBPON.ORG