- Pracownikowi wypowiedziano warunki pracy i płacy z powodu zmiany sposobu wynagradzania wprowadzonego w całej firmie. W biegnącym okresie wymówienia ta osoba w naganny sposób odniosła się do ważnego, stałego klienta. Dlatego chcielibyśmy ją zwolnić.

Pracownik zajmuje stanowisko

kierownicze i reprezentuje nas przed strategicznymi kontrahentami. Czy po złożeniu wypowiedzenia zmieniającego można mu wręczyć definitywne z powodu niewłaściwego zachowania?

– pyta czytelnik.

Tak. Wypowiedzenie definitywne podyktowane jest całkowicie innymi podstawami niż wręczone wcześniej zmieniające. W trakcie biegu wymówienia warunków pracy i płacy podwładny nadal świadczy pracę i ponosi odpowiedzialność za swoje błędy. Bieg terminu wypowiedzenia zmieniającego nie hamuje w tym okresie pracodawcy, który jednostronną czynnością może doprowadzić do zakończenia zatrudnienia.

Modyfikacja na piśmie

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy (tzw. zmieniające) polega na zmianie wynikających z umowy warunków pracy i płacy po upływie okresu wypowiedzenia. Uważa się je za dokonane, jeżeli podwładnemu zaproponowano na piśmie nowe warunki pracy lub płacy.

Celem jest zmiana dotychczasowego stosunku pracy, a nie jego zakończenie.

Do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się odpowiednio przepisy o tym definitywnym. Trzeba więc zwrócić uwagę m.in. na:

-  obowiązek uzasadnienia przy wypowiedzeniu zmieniającym wręczanym osobie zatrudnionej na czas nieokreślony,

-  obowiązek konsultacji wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z zakładową organizacją związkową,

-  ochronę pewnych grup pracowników przed wypowiedzeniem,

-  zakaz wypowiedzenia w czasie urlopu i innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Dla czytelnika istotne jest to, że wymówienie zmieniające odnosi swój skutek po upływie okresu wypowiedzenia. Jego długość jest różna dla poszczególnych pracowników.

Zależy bowiem od rodzaju zawartej umowy o pracę, czasu, na jaki została przyjęta, zakładowego stażu. Ale przez okres wypowiedzenia trwa zatrudnienie na dotychczasowych warunkach. W tym czasie podwładni normalnie świadczą zadania i w pełni wiążą ich obowiązki wynikające ze stosunku pracy.

Uzasadnienie musi być

U pracownika czytelnika wypowiedzenie definitywne nastąpi w okresie płynącego biegu terminu wypowiedzenia zmieniającego. Ale u jego podstaw leży całkowicie inna przesłanka. Nie mówimy tutaj o dokonaniu wypowiedzenia zmieniającego i następnie dokonaniu uzasadnionego tą samą przyczyną wypowiedzenia definitywnego.

W tym wypadku nie można zakwestionować samej możliwości zwolnienia. Oczywiście – przy założeniu że pracownik zatrudniony jest na czas nieokreślony – wymówienie to trzeba uzasadnić konkretną i rzeczywistą podstawą.

Pracownik czytelnika naraził firmę na potencjalne straty. Nawet jeśli nie będą związane z utratą klienta, mogą wynikać z pogorszenia kontaktów z nim czy popsutego wizerunku przedsiębiorstwa. Osoba ta zajmuje wyższe stanowisko, odpowiada za ważniejsze dla zakładu kontrakty.

Zapewne jej praca polega na bezpośrednim kontakcie z osobami stosunkowo wysoko stojącymi w hierarchii firm klientów. Siłą rzeczy wymaga się od niej więcej, choćby w zakresie zachowania kultury.

Choć trudno oceniać ten przypadek bez znajomości szczegółów, można przypuszczać, że tu wypowiedzenie angażu jest w pełni uzasadnione.