Wynagrodzenie przysługujące pracownikowi na podstawie art. 92 k.p. jest świadczeniem pieniężnym z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby, które oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Kodeks pracy nie określa zasad dotyczących jego wypłaty, jednak jako świadczenie pieniężne z tytułu choroby powinno być wypłacane w takich samych terminach, jak zasiłek chorobowy. Czyli dla pracodawcy będącego płatnikiem zasiłków są to terminy przewidziane dla wypłaty wynagrodzeń lub dochodów. Tak stanowi bowiem art. 64 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=10E75BD10A0162031329251AE8BA61D6?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa)[/link]. Z tego należy wnosić, że wynagrodzenie chorobowe powinno być także w rękach pracowników w tych terminach.

Ani kodeks pracy, ani ustawa zasiłkowa nie określają wprost sposobu realizacji wypłat świadczeń chorobowych. Jeżeli jednak pracodawca jest zobowiązany je wypłacać w terminach wypłaty wynagrodzeń, to trzeba uznać, że w tym zakresie powinny być stosowane przepisy dotyczące sposobu wypłaty wynagrodzenia za pracę.

Zgodnie z art. 86 k.p. miejsce wypłaty wynagrodzenia określa regulamin pracy lub inne przepisy prawa pracy. Jest to miejsce, w którym pracodawca ma obowiązek umożliwić pracownikowi odbiór wynagrodzenia. Obecnie najczęstszym sposobem wypłaty wynagrodzenia za pracę jest przekazywanie go na rachunek bankowy pracownika, jednak niektóre zakłady pracy nadal wypłacają wynagrodzenie do rąk zatrudnionego, np. w kasie zakładu pracy. W szczególnych przypadkach, np. jeżeli pracownik zachowujący prawo do wynagrodzenia przebywa przez dłuższy czas w szpitalu, pracodawca powinien uwzględnić jego wniosek o wysłanie wynagrodzenia pocztą. Dopuszcza się także wypłatę wynagrodzenia osobie, która ma pełnomocnictwo od pracownika do jego odbioru. Taką formę wypłaty wynagrodzenia, tj. osobie upoważnionej przez pracownika, przewiduje się także przy wypłacie zasiłku chorobowego (art. 65 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Każdy z przedstawionych sposobów wypłaty może być zastosowany, gdy pracownik jest nieobecny w pracy w dniu wypłaty wynagrodzenia za czas choroby. Jeżeli jednak po jego odbiór nie zgłosi się osoba upoważniona przez chorującego a także gdy pracownik nie zgłosi wniosku o wypłatę tego wynagrodzenia przez pocztę, pracodawca powinien przechować to wynagrodzenie do czasu, aż pracownik zgłosi się po należność osobiście.