Jednak nie każda firma, która tworzy fundusz, ma obowiązek finansowania opieki nad dziećmi pracowników w żłobkach i przedszkolach lub budowania takich placówek przyzakładowych. Mogą wybrać rodzaj działalności socjalnej, którą będą realizować w swojej firmie, np. dofinansowywać zakładowe ośrodki wczasowe, pożyczać pracownikom socjalne pieniądze na cele mieszkaniowe czy dopłacać do karnetów na basen itp. Warto jednak pamiętać, aby w regulaminie zakładowego funduszu socjalnego były uwzględnione wszystkie świadczenia, które pracodawca finansuje.

Przypominamy, że regulamin funduszu musi być uzgodniony ze związkami zawodowymi działającymi w firmie. Pracodawca, u którego nie działa taka organizacja związkowa, ma obowiązek ustalić regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Jeśli szef uzna, że chce organizować przyzakładowe przedszkola, muszą one spełnić odpowiednie wymogi sanitarne. Nie mogą na przykład funkcjonować w pomieszczeniach, które mają mniej niż 2,5 metra wysokości. Takie lokale mają posiadać co najmniej dwa wyjścia na zewnątrz. Jednym z nich muszą być drzwi lub okno, które umożliwia bezpośrednie wyjście do ogródka, na podwórko lub inną otwartą przestrzeń.

Jeśli zaś pracodawca zdecyduje, że woli dopłacać do czesnego za przedszkola dzieci podwładnych, nie może w regulaminie funduszu zapisać, iż dofinansowanie dostaną rodzice, którzy posyłają dzieci do przedszkola określonego rodzaju, np. tylko państwowego lub tylko prywatnego. Ustawa nie różnicuje tego.

Warto przy tym pamiętać, że pracodawca w ramach swojej działalności socjalnej może jedynie zrefundować pracownikowi koszty opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego. Do takich nie należy już opieka sprawowana przez nianię.