Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzeń zatrudnianym. Zasady ich płacenia są określone w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksie pracy[/link].

Pracodawca nie może też zaskakiwać załogi terminem wypłaty, musi on być z góry określony i przestrzegany. Wypłata ma być dokonana co najmniej raz w miesiącu. Nie ma więc przeszkód, by płacił załodze tygodniówki. Ważne, by pracownicy znali harmonogram wypłat. Wynagrodzenie płatne raz w miesiącu powinno być wypłacone niezwłocznie po ustaleniu jego wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych dziesięciu dni następnego miesiąca kalendarzowego.

[srodtytul]Wypłata z dołu[/srodtytul]

Zasadą jest, że najpierw trzeba przepracować jakiś czas i wykonać umówioną pracę, a dopiero potem oczekiwać wynagrodzenia. Nazywa się to płaceniem z dołu. W wyjątkowych sytuacjach ustawodawca, np. dla nauczycieli akademickich, określa wypłatę z góry. Okazuje się też, że firma może umówić się z załogą na wypłatę przed wykonaniem umówionej pracy, ale zależy to od woli stron, a nie wynika z ustawy. [b]Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 4 sierpnia 1999 r. strony mogą w umowie o pracę określić, że wynagrodzenie płatne miesięcznie wypłaca się z góry (sygn. akt I PKN 191/99). [/b]

[srodtytul]Przelew za zgodą[/srodtytul]

Preferowaną przez kodeks pracy formą wypłaty wynagrodzenia jest dostarczenie pracownikowi gotówki. Przepisy stanowią, że obowiązek wypłacania wynagrodzenia może być spełniony inaczej niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub gdy pracownik wyrazi na to zgodę na piśmie.

[b]Pisemna zgoda jest konieczna, nawet gdy regulamin pracy dopuści ustne przyzwolenie na dokonywanie przelewu pensji na wskazane przez pracownika konto. Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 24 września 2003 r. I PK 324/02.[/b] Jeśli więc pracodawca nie będzie miał zgody na przelewanie pieniędzy na rachunek pracownika, to nawet gdy założy mu konto, nie będzie mógł przelewać na nie pieniędzy bez narażenia się na zarzut naruszenia przepisów o wypłacie wynagrodzeń. Zgoda pracownika nie jest konieczna, gdy związki zawodowe negocjujące zakładowy układ zgodzą się, by wynagrodzenia były wypłacane tylko na konta. Pracownik nie ponosi kosztów przelewu, ponosi je firma. Pieniądze muszą być do jego dyspozycji w tzw. dniu wypłaty określonym w regulaminie pracy, układzie zbiorowym lub w umowie o pracę. Zatrudniający musi więc odpowiednio wcześnie przekazać pensje na odpowiednie konta, by mogły zostać na czas zaksięgowane.

Zgoda pracownika na przelewanie pieniędzy może być w każdej chwili cofnięta, a on sam nie może ponosić negatywnych tego konsekwencji. [b]Zdaniem Sądu Najwyższego wyrażonym w wyroku z 21 lutego 2002 r. cofnięcie zgody na wypłacanie wynagrodzenia w formie innej niż do jego rąk nie narusza obowiązku lojalności wobec pracodawcy (sygn. akt I PKN 917/00). [/b]

[srodtytul]Pensja w naturze to wyjątek[/srodtytul]

Nie ma też obawy, że firma, której produkty z powodu kryzysu nie znajdują nabywców, będzie nimi płacić wynagrodzenie. Realizacja wypłaty w innej formie niż pieniężna jest możliwa, ale w ściśle określonych przepisami przypadkach. Zgodnie z kodeksem taka wypłata jest dopuszczalna tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy lub też układ zbiorowy pracy.

[ramka][b]Opinia: Anna Pabisiak, radca prawny w kancelarii Primumlegis[/b]

Pracownik może pisemnie upoważnić do odbioru wynagrodzenia inną osobę. Upoważnienie może być jednorazowe lub stałe. Sposób wypłaty wynagrodzenia reguluje też [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=71706]kodeks rodzinny i opiekuńczy[/link]. Zgodnie z jego art. 29 w razie przemijającej przeszkody, która dotyczy jednego z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu, drugi może za niego działać w sprawach zwykłego zarządu, w szczególności bez pełnomocnictwa pobierać przypadające należności, chyba że sprzeciwia się temu małżonek, którego przeszkoda dotyczy. Dlatego w razie choroby pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie małżonkowi, jeżeli pracownik nie złożył na piśmie stosownego zastrzeżenia.[/ramka]

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[mail=t.zalewski@rp.pl]t.zalewski@rp.pl[/mail]