Wielu pracodawców wciąż nie przyznaje dopłat z funduszu socjalnego do wypoczynku zatrudnionym wybierającym się za granicę.
Dzieje się tak, mimo że [b]od 28 marca 2007 r. obowiązuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznający za sprzeczne z ustawą zasadniczą przepisy wskazujące na możliwość przyznania podwładnym dopłaty jedynie do krajowego wypoczynku[/b]. Co więcej, 4 czerwca 2008 r. weszła w życie nowela ustawy o funduszu wykonująca ten wyrok. Jeśli do tej pory regulamin funduszu socjalnego w firmie wskazuje, że możliwa jest wyłącznie dopłata do wypoczynku w kraju, to koniecznie trzeba zmienić nieaktualne już przepisy.
Nie można zapomnieć o tym, aby nowe uzgodnić ze związkiem zawodowym działającym w firmie. Jeśli takiego nie ma, to szef musi uzgodnić regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.
Ustawa nie wskazuje konkretnych form wypoczynku, do których można dopłacać ze środków ZFŚS. Oznacza to, że mogą to być zarówno wyjazdy zorganizowane przez pracodawcę w ośrodku wypoczynkowym należącym do danego zakładu pracy, jak i wczasy wykupione przez pracownika w biurach podróży albo wypoczynek zorganizowany samodzielnie przez pracowników, np. na działce czy kempingu.
Kiedy jednak trzeba wypłacić podwładnym pieniądze? Przed wyjazdem czy już po powrocie z urlopu? Termin wypłaty powinien wynikać z regulaminu funduszu. Podobnie zresztą jak uzależnienie wypłaty od otrzymania od zatrudnionego rachunków czy faktur za zorganizowany wyjazd. Nie każdy urlop bowiem musi mieć formę zorganizowaną.
Warto także pamiętać o tym, aby w regulaminie funduszu określić minimalny wymiar urlopu, który będzie warunkował przyznanie dopłaty pracownikowi. W praktyce firmy przyjmują zazwyczaj, że dofinansowanie otrzymają osoby, które wypoczywają jednorazowo co najmniej 14 dni kalendarzowych.
[b]Podstawa prawna:[/b]
art. 2 pkt 5, art. 3 ust. 1, art. 3 ust. 5a [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=74017]ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.)[/link].