[b]Nie [/b]Nie ma takiej potrzeby. Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony, na podstawie przepisów o wynagradzaniu, zachowuje prawo do wynagrodzenia. Wynika to z art. 12 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)[/link].

Ponieważ pracownik przepracował cały dzień, należy mu się za niego, zgodnie z art. 80 kodeksu pracy, wynagrodzenie za pracę. Nie może więc za ten sam dzień otrzymać zasiłku chorobowego.

Jeżeli podwładny przedstawił zwolnienie lekarskie za przepracowany dzień, za który otrzymał po pracy zaświadczenie, szef powinien mu wypłacić za ten dzień wynagrodzenie za pracę. Nie powinien mu natomiast wypłacać zasiłku chorobowego.

Postępowanie pracodawcy w takim wypadku wynika wprost ze wskazanych przepisów. Nie może więc on wymagać, aby pracownik składał lub podpisywał jakiekolwiek podania czy wyrażał zgodę na wypłacenie mu za ten dzień wynagrodzenia za pracę zamiast zasiłku chorobowego.

[i]Krystyna Tymorek, radca prawny w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej[/i]