Liczyć się będzie tylko sytuacja życiowa, rodzinna i materialna podwładnego, a nie miejsce urlopu. Dotychczas szef nie mógł opłacać z funduszu różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej i sportowo-rekreacyjnej, jeśli były one świadczone poza Polską. Dotyczyło to też dopłat do nich.

Pracodawcy oceniają zmianę pozytywnie. Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich taka regulacja pomoże spędzić urlop za granicą osobom gorzej sytuowanym. Skorzystają również ci, którzy zechcą np. uczestniczyć w zagranicznych kursach językowych.

Dotychczasowe przepisy uniemożliwiały także cudzoziemcom zatrudnionym w Polsce korzystanie z dopłat do urlopu spędzanego w ich ojczystym kraju, co można uznać za dyskryminację ze względu na obywatelstwo.

Przepisy te zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Obowiązywały one od 2003 r. Wcześniej osoby korzystające z funduszu miały zagwarantowany wybór miejsca wypoczynku. Zmiana wynika z ustawy z 28 marca 2008 r. o zmianie ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2008 r. nr 86, poz. 522).