-Zatrudniamy stażystę na podstawie umowy zawartej z powiatowym urzędem pracy. Czy mamy dopłacić stażyście do okularów korekcyjnych? Jeśli tak, to ile? - pyta czytelnik DF. Co do zasady na refundację okularów korekcyjnych mogą liczyć tylko pracownicy. Do tej grupy nie zaliczamy stażystów. Nie oznacza to jednak, że pracodawcy podpisujący ze starostą umowę o skierowanie bezrobotnego na staż nie muszą stosować rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973).

Z tego rozporządzenia wynika, że pracodawca powinien zapewnić pracownikowi okulary korygujące wzrok, o ile taką potrzebę potwierdził lekarz okulista. Wszystko wskazuje jednak na to, że tak samo będzie u stażysty. Po pierwsze dlatego, że jednym z obowiązków pracodawcy, który go przyjmuje na staż, jest "zapewnienie stażystom profilaktycznej opieki ochrony zdrowia w zakresie przewidzianym dla pracowników" (§ 7 rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu oraz przygotowania zawodowego w miejscu pracy, DzU nr 185, poz. 1912 ze zm.). Po drugie, rozporządzenie o pracy przy monitorach ekranowych pod pojęciem pracownika wymienia m.in. stażystę.

Uwaga! Obowiązek zakupu okularów korekcyjnych dotyczy tylko tych osób, które pracują przy monitorach ekranowych co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Bez wątpienia za refundację okularów stażysty nie zapłaci powiatowy urząd pracy. Mało tego. Z informacji uzyskanych w PUP wynika, że w praktyce taka sytuacja w ogóle nie wystąpi. Dlaczego?

- Zanim bezrobotny rozpocznie staż, powiatowy urząd pracy kieruje go na badania lekarskie. Jeżeli lekarz okulista uzależni staż bezrobotnego od zakupu dla niego okularów, to bezrobotny po prostu nie zostanie skierowany do pracy na umowie stażowej. Inaczej, gdy pracodawca samodzielnie zechce sfinansować zakup okularów dla stażysty. Wtedy taki warunek jest przedmiotem umowy cywilnoprawnej zawieranej ze starostą. W praktyce jednak trudno mi wyobrazić sobie taką sytuację. Na razie w wydatkach z funduszu pracy nie przewidziano refundacji okularów korekcyjnych dla stażystów. Jedyne, za co płaci urząd pracy, a co z punktu widzenia kodeksu pracy jest obowiązkiem pracodawcy, to badania lekarskie - wyjaśnia Anna Gałązka, prawnik w Powiatowym Urzędzie Pracy w Warszawie.

Kwotę, do jakiej pracodawca pokrywa zakup okularów (szkła, oprawa, robocizna), należy określić w przepisach wewnętrznych firmy, np. w regulaminie pracy. Nie powinna ona narażać szefa na niepotrzebnie duże rachunki, a pracownikowi ma gwarantować zakup korekcyjnych szkieł i standardowych oprawek. Obecnie firmy przyjmują na ogół ok. 150 zł. Ale uwaga, u osób niepełnosprawnych z dużą wadą wzroku kwota ta może być wyższa. A czy pracodawca musi zwrócić wydatki za okulary, które pracownik kupił na własną rękę, pytają pracodawcy. Nie. Refunduje ten zakup tylko wtedy, gdy konieczność używania szkieł potwierdził okulista, do którego skierował pracownika bezpośrednio sam pracodawca.

Stażystą może być osoba, która zarejestrowała się w urzędzie pracy jako bezrobotna. Pracę na umowie stażowej podejmuje z inicjatywy powiatowego urzędu pracy i nie nawiązuje z pracodawcą stosunku pracy. Choć wykonuje wiele obowiązków o charakterze pracowniczym, a za pracę otrzymuje rekompensatę, to nadal ma status bezrobotnego. Uwaga! Wynagrodzenie za pracę wypłaca stażyście powiatowy urząd pracy.

Czytelnicy, którzy interesują się przyjmowaniem bezrobotnych na staż, pamiętają zapewne, że jeszcze do niedawna istniał problem zapłaty za badania lekarskie stażystów. Z przepisów bezpośrednio nie wynikało, kto ma wysłać na nie bezrobotnego i kto za nie płaci. Ostatnia nowelizacja wyeliminowała już te wątpliwości. Teraz badania lekarskie stażystów finansowane są z funduszu pracy.