[b]Pracuję w Polsce i za granicą dla tego samego pracodawcy. Za granicą pracuję na stawkach norweskich. Miesięcznie mogę przepracować najwyżej 100 nadgodzin. Moje wynagrodzenie to podstawa plus zapłata za pierwsze 55 godzin i dodatkowa stawka za każdą następną godzinę.
Do wynagrodzenia za urlop pracodawca bierze pod uwagę trzy ostatnie miesiące. Czy może uśrednić tę wypłatę według wyłącznie przepracowanych godzin, czy powinien wziąć pod uwagę stawkę zagraniczną? [/b]
[b]Odpowiada Katarzyna Piecyk główna specjalistka z Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy: [/b]
Naliczając wynagrodzenie bądź ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, pracodawca bierze pod uwagę faktycznie wypłacone wynagrodzenie.
[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=922AA6775A9671C2D4A224AD54A3AC56?id=74468]Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.)[/link] szczegółowo reguluje, jakie składniki nie wchodzą do podstawy wymiaru wynagrodzenia za urlop.
Natomiast wynagrodzenie za normalne godziny pracy i za godziny nadliczbowe szef powinien uwzględnić przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego. Ponadto, jeśli pracownik otrzymuje wypłatę według stawek norweskich, powinno to być uwzględnione przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego.