Aktualizacja: 04.07.2017 02:00 Publikacja: 04.07.2017 02:00
Foto: 123RF
Rz: Czy przy braku zapisów o zakazie ujawniania wysokości wynagrodzenia strony mogą dowolnie dysponować taką informacją?
Alicja Pawelec: Nawet w przypadku, gdy pracownika i pracodawcy nie łączą postanowienia umowne nakazujące zachowanie w tajemnicy informacji o wysokości wynagrodzenia, obowiązkiem stron stosunku pracy jest zapewnienie ich poufności. Obowiązek ten dla pracownika wynika przede wszystkim z art. 100 k.p. Na mocy tego przepisu pracownik jest zobowiązany dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Ujawnienie informacji o wysokości wynagrodzenia pozwalałoby bowiem wykorzystywać tę wiedzę konkurencji, np. poprzez „podkupienie" pracowników lub formułowanie korzystniejszych warunków ofertowych w postępowaniach przetargowych. Informacja o wysokości wynagrodzenia może być również chroniona jako tajemnica przedsiębiorstwa. Taką tajemnicę stanowią nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności. Podobnie wypowiedziała się np. Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 11 sierpnia 2016 r. (KIO 1378/16) stanowiąc, iż niewątpliwie wynagrodzenie uzgodnione z personelem korzysta z ochrony poufności, albowiem możliwe jest dokonanie takiego zastrzeżenia jako tajemnicy przedsiębiorstwa. Obowiązek zachowania w tajemnicy informacji o wysokości wynagrodzenia pracownika dotyczy również pracodawcy.
Na początku przyszłego roku resort rodziny, pracy i polityki społecznej uruchomi pilotażowy program skrócenia cz...
Kwoty miesięcznego dofinansowania z PFRON do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami mają zostać podwyżs...
Jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu posłowie Koalicji Obywatelskiej złożą projekt ustawy, wprowadzający obowiązek p...
Minimalne wynagrodzenie za pracę nie będzie jednak równe pensji zasadniczej.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Od dodatku motywacyjnego przysługującego pracownikom m.in. pomocy społecznej odprowadzane są składki ZUS i podat...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas