Aktualizacja: 02.07.2017 18:12 Publikacja: 02.07.2017 17:55
Foto: 123RF
Dokształcanie, na które zdecyduje się pracownik, może iść w różnych kierunkach – zarówno tych związanych z wykonywanym zawodem, jak i zupełnie innych, zgodnych z rzeczywistymi zainteresowaniami pracownika i jego dalszymi planami dotyczącymi zmiany pracy.
Czy pracodawca bezwarunkowo musi się zgodzić na uczestnictwo swojego pracownika w zajęciach, jako że ma obowiązek wspierać go w podnoszeniu kwalifikacji? Otóż nie.
Minimalne wynagrodzenie za pracę nie będzie jednak równe pensji zasadniczej.
Od dodatku motywacyjnego przysługującego pracownikom m.in. pomocy społecznej odprowadzane są składki ZUS i podatek dochodowy. Należy od niego także naliczać i odprowadzać wpłaty do PPK. Tak jak od każdego innego składnika wynagrodzenia, od którego naliczane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Podwyższenie kar to za mało, aby ograniczyć naruszenia praw pracowników. Potrzebne są przede wszystkim rutynowe i niezapowiedziane kontrole inspekcji pracy.
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powiela dotychczasowe ułomne mechanizmy – twierdzą pracodawcy.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Płaca minimalna wyniesie w przyszłym roku 4666 zł, a nie 4626 zł, jak pierwotnie zakładano. Biznes jest zaskoczony.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Wiele firm oferuje pracownikom różnego rodzaju bonusy, dzięki którym stają się atrakcyjniejsze jako pracodawcy. Część z tych świadczeń jest opodatkowana i pracodawca powinien pobrać od ich wartości zaliczkę na PIT.
Pracodawca uwzględni w kosztach uzyskania przychodów wydatki na integrację pracowników. Z kosztów trzeba natomiast wyłączyć udział współpracowników B2B w spotkaniu firmowym.
Korzyść polegająca na wynajęciu samochodu z kierowcą w dniu ślubu pracownika po cenie niższej niż rynkowa nie wlicza się do podstawy wymiaru.
Katering z dostawą na budowę w postaci gorącego kotła do podziału opłacony przez pracodawcę nie jest przychodem dla pracowników. Ale posiłek w formie bufetu czy szwedzkiego stołu już tak. I nie ma znaczenia, ile ktoś zje.
Koszty dofinansowania zakupu biletu komunikacji miejskiej, w sytuacji gdy pracownik otrzymuje za niego ekwiwalent pieniężny, należy wliczyć do podstawy wymiaru składek – uznał ZUS.
Dofinansowanie do letniego wyjazdu pracownika i jego dzieci może być zwolnione z podatku. Ale kwota ulgi jest mniejsza niż w poprzednich latach.
• Minister daje, fiskus zabiera. Lekarze mają problem • Czy dowóz jedzenia dla pracowników jest oskładkowany? Stanowisko ZUS • Paczki dla pracowników na Dzień Dziecka - z podatkiem czy bez? • Zatrudnienie cudzoziemca - zniknie uciążliwy obowiązek • Jak długo e-sklepy utrzymują się na rynku? • Ważne terminy na ten tydzień
Dofinansowanie dowozu posiłków opłacanych przez pracodawcę będzie objęte składką – uznał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas