Po chorobie w zawieszeniu

Mąż pracował przez osiem lat w dużej spółce z branży transportowej, ale ze względu na chorobę serca był na półrocznym zwolnieniu lekarskim, a później na świadczeniu rehabilitacyjnym. Gdy w połowie maja chciał wrócić do pracy, lekarz orzekł, że może dźwigać tylko do 3 kg. Spółka stwierdziła, że nie ma dla niego stanowiska i że dokumenty dostaniemy pocztą. Czekamy już miesiąc i nie przyszło żadne wypowiedzenie. Co mamy robić dalej?

Najlepiej skontaktować się z pracodawcą i wyjaśnić sprawę. Być może wysyłał korespondencję pod niewłaściwy adres i wtedy nie może skutecznie wypowiedzieć umowy.

Gdy już dojdzie do wypowiedzenia, warto się zastanowić, czy nie skierować sprawy na drogę sądową. Jeśli pracodawca wskaże w wypowiedzeniu brak możliwości dalszego zatrudnienia ze względu na treść orzeczenia lekarskiego, sąd oceni, czy faktycznie w dużym przedsiębiorstwie nie można znaleźć stanowiska pracy zgodnego z zaleceniami lekarza medycyny pracy.

Ochrona po powrocie z macierzyńskiego

Planuję powrót do pracy po urodzeniu dziecka, jednak dochodzą mnie słuchy, że mogę dostać wypowiedzenie. Pracuję w firmie powyżej 20 osób. Czy jeśli złożę wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, to skorzystam z ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę?

W myśl art. 1867 i 1868 kodeksu pracy pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego może złożyć wniosek o obniżenie czasu pracy do nie niższego niż połowa pełnego wymiaru w okresie, w którym mogłaby korzystać z takiego urlopu. Dzięki temu nawet przez 12 miesięcy może być chroniona przed zwolnieniem. Zgodnie jednak z uchwałą Sądu Najwyższego z 15 lutego 2006 r. (II PZP 13/05) podstawę do zwolnienia pracownika-rodzica w tym okresie może stanowić art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Jest to możliwe, zarówno gdy w firmie dochodzi np. do redukcji zatrudnienia w trybie zwolnień grupowych, jak i gdy pracodawca zdecyduje się na zwolnienie w trybie indywidualnym z przyczyn leżących po stronie firmy.

W tym ostatnim przypadku pracownica może przed sądem dowodzić, że prawdziwą przyczyną jej zwolnienia było korzystanie z uprawnień związanych z rodzicielstwem. Wtedy to sąd pracy zadecyduje, czy została ona zwolniona zgodnie z prawem.

Odprawa emerytalna przy likwidacji firmy

Jestem na emeryturze częściowej. Od lutego 2015 r. firma znajduje się w upadłości likwidacyjnej. W marcu syndyk rozwiązał ze mną umowę o pracę. Do tej pory nie dostałem ostatnich dwóch pensji i odprawy emerytalnej. Jak mogę otrzymać te zaległości. Czy mam prawo żądać odsetek?

Jeśli chodzi o zaległe wynagrodzenie, to warto złożyć skargę do PIP. W sytuacji gdy świadczenia należne pracownikowi są bezsporne, inspektor pracy wydaje nakaz wypłaty. Odsetki od tych zaległości może jednak przyznać wyłącznie sąd pracy. Jeśli chodzi o odprawę emerytalną, to zgodnie z art. 921 kodeksu pracy pracownikowi przysługuje ona, jeżeli spełnia warunki uprawniające do emerytury i stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę. W omawianej sytuacji, tj. likwidacji spółki, tylko sąd pracy może ocenić, czy istnieje związek pomiędzy przejściem na emeryturę a rozwiązaniem stosunku pracy.

Dorota Gorajska, starszy specjalista w departamencie legalności zatrudnienia w Głównym Inspektoracie Pracy

Anna Kaczmarczyk, starszy specjalista w Departamencie Legalności Zatrudnienia w Głównym Inspektoracie Pracy