Obniżeniu kosztów wycieczki dla załogi sprzyja to, że można ją sponsorować nawet w całości z pieniędzy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Pracodawcę ograniczają rygorystyczne cele ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 592 ze zm., dalej ustawa o zfśs). Generalnie pozwala ona zasoby zfśs spożytkować na:

- ?działalność socjalną organizowaną przez pracodawcę na rzecz osób uprawnionych do korzystania z zfśs,

- ?dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych ?i tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego.

Kiedy preferencyjne dopłaty

Działalnością socjalną są m.in. usługi organizowane na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej i sportowo-rekreacyjnej (art. 1 ust. 1 i art. 2 pkt 1 ustawy o zfśs). Elementy definicji interpretujemy na podstawie odrębnych przepisów lub ?w sensie potocznym. Działalność kulturalna polega na tworzeniu, upowszechnianiu ?i ochronie kultury, a formami organizacyjnymi działalności kulturalnej są w szczególności: teatry, opery, operetki, filharmonie, orkiestry, instytucje filmowe, kina, muzea, biblioteki, domy kultury, ogniska artystyczne, galerie sztuki (art. 1 ust. 1 i art. 2 ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, tekst jedn. DzU ?z 2012 r., poz. 406 ze zm.).

W zakresie szeroko pojętego wypoczynku mieszczą się:

- ?sport – forma aktywności człowieka mająca na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo według reguł umownych, połączone z elementem rywalizacji,

- ?rekreacja (aktywny wypoczynek) – forma aktywności umysłowej lub fizycznej podejmowana poza obowiązkami zawodowymi, społecznymi, domowymi i nauką w celu odpoczynku i rozrywki.

Aby więc można było pokryć koszty wycieczki z zfśs, trzeba ją połączyć z którąś z wymienionych postaci wypoczynku, działalności kulturalnej czy sportu i rekreacji. A to nie jest trudne – w grę wchodzi np. wyjazd w celu zwiedzania, wycieczka rowerowa, spływ kajakowy, różne gry i zawody sportowe.

Bez kryterium majątkowego

Ogłaszając nabór chętnych na wypad dla załogi sfinansowany z zfśs, pracodawca nie musi stosować kryterium socjalnego. Nie trzeba więc uzależniać udziału w nim od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej zainteresowanego. Nie ma obowiązku tworzenia sztucznej gradacji dochodowej przy partycypacji pracownika w kosztach projektu, lecz można całość sfinansować z zfśs, dopuszczając do niego zatrudnione osoby na równych zasadach. Stanowisko to potwierdziło już kilka orzeczeń sądowych (m.in. wyroki: Sądu Najwyższego z 23 października 2008 r., II PK 74/08, oraz Sądu Apelacyjnego w Poznaniu ?z 20 czerwca 2013 r., III AUa 79/13). Zdaniem SN „regulamin socjalny może przewidywać wydatkowanie środków funduszu na inne cele mieszczące się w ramach działalności socjalnej oraz ustalać inne zasady korzystania z tych świadczeń, np. powszechnej dostępności na równych zasadach w zakresie imprez integracyjnych".

Jeśli więc pracodawca decyduje się na tzw. zbiorową formę zaspokojenia socjalnych potrzeb załogi (np. wycieczka integracyjna), udziału w niej pracowników nie trzeba uzależniać od ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Potwierdzają to też pierwsze interpretacje organów fiskalnych, m.in. oddziału ZUS w Lublinie z 10 stycznia 2014 r. (WPI/200000/451/?1627/2014) i ministra finansów ?z 5 września 2012 r. (DD3/033/ 46/ILG/11/PK-30).