Zainteresowany przedsiębiorca kieruje wniosek z niezbędnymi załącznikami i oświadczeniami do marszałka województwa właściwego dla jego siedziby (art. 8 ustawy antykryzysowej). Podanie to zawiera oświadczenia o:

Do wniosku przedsiębiorca musi dołączyć:

Marszałek, do którego wpłynął kompletny wniosek, w ciągu 7 dni roboczych występuje do dysponenta FGŚP (minister pracy) o przyznanie limitu wydatków na finansowanie opisanych środków. Następnie w ciągu 7 dni roboczych od przyznania limitu zawiera z przedsiębiorcą umowę o wypłatę świadczeń bądź – w razie nieuzyskania limitu – odmawia pisemnie przyznania świadczeń.

Zainteresowany spotyka się z odmową również wtedy, gdy marszałek stwierdzi niespełnienie przez niego warunków pozwalających na staranie się o świadczenia.

Po podpisaniu umowy o wypłatę świadczeń FGŚP przedsiębiorca ma obowiązek dostarczać marszałkowi wykazy podwładnych uprawnionych do tych świadczeń. Pierwszy składa do ostatniego dnia miesiąca zawarcia umowy za okres od daty podpisania umowy do końca danego miesiąca, a kolejne – do końca następnych miesięcy, za jakie należą się świadczenia z FGŚP. Na tej podstawie marszałek przekazuje na rachunek przedsiębiorcy środki na wypłatę świadczeń z FGŚP miesięcznie z dołu (art. 11 ustawy o ochronie miejsc pracy).

Świadczenia z FGŚP oraz uzupełniające je wynagrodzenia finansowane przez pracodawcę musi on wypłacać zatrudnionym niezwłocznie, po pobraniu z nich składek na ubezpieczenia społeczne pokrywanych przez pracowni- ka, składki zdrowotnej, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz ewentualnie potrącenia alimentacyjnego. Następnie pracodawca odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne, składkę zdrowotną, na FP, na FGŚP i zaliczkę podatkową zgodnie z odrębnymi przepisami (art. 12 ustawy antykryzysowej).

Pracodawca ma zakaz wypowiedzenia umowy pracownikowi pozostającemu w przestoju ekonomicznym bądź w obniżonym wymiarze czasu pracy przez czas trwania tych rozwiązań (maksymalnie 6 miesięcy) i potem jeszcze przez najwyżej 3 miesiące (art. 13 ustawy antykryzysowej).

Kontrola i sankcje

Obdarowany przedsiębiorca musi pisemnie poinformować marszałka o każdej zmianie okoliczności mających wpływ na wysokość uiszczanych świadczeń z FGŚP w ciągu 7 dni roboczych od uzyskania stosownej informacji. Musi się również rozliczyć ze środków przekazanych na świadczenia z FGŚP oraz na składki społeczne pokrywane w jego części. Z kolei marszałek ma prawo kontrolować przedsiębiorcę w zakresie przestrzegania umowy o wypłatę świadczeń z FGŚP, ich wydatkowania, rozliczania i dokumentowania, żądając dokumentów i wyjaśnień (art. 14 ustawy antykryzysowej). Przedsiębiorca, który nie spełnił warunków umowy bądź nie poddał się kontroli marszałka, zwraca środki w całości wraz z odsetkami równymi stopie referencyjnej obliczanej zgodnie z komunikatem Komisji w sprawie zmiany metody ustalania stóp  referencyjnych i dyskontowych (DzUrz UE C 14 z 19 stycznia 2008 r., str. 6). Odsetki nalicza się od dnia następującego po dacie przelania pomocy na rachunek przedsiębiorcy. Taka sankcja czeka go też za wydanie środków z FGŚP niezgodnie z przeznaczeniem.