Po zawarciu z marszałkiem umowy o wypłatę świadczeń z FGŚP może się on starać o wskazane dopłaty u starosty (prezydenta miasta na prawach powiatu) właściwego dla jego siedziby pod warunkiem, że nauka jest uzasadniona jego obecnymi lub przyszłymi potrzebami (art. 18 ustawy antykryzysowej).
Projekt organizuje i finansuje z własnych funduszy i dofinansowań z FP dotowany przedsiębiorca. Kierując do niego podwładnego będącego w przestoju ekonomicznym lub w obniżonym wymiarze czasu pracy, wzajemne prawa i obowiązki określają w umowie, do której nie stosuje się art. 1031 – 1036 k.p. Jeśli uczestnik nie ukończy szkolenia ze swojej winy bądź zostanie zwolniony z pracy dyscyplinarnie, będzie musiał oddać pracodawcy koszty przedsięwzięcia na zasadach wskazanych w umowie. Ten oddaje je potem staroście / prezydentowi miasta na prawach powiatu.
Dofinansowanie z FP przysługuje na poniższe wydatki:
Wysokość dotacji z FP na jednego pracownika wynosi 80 proc. wymienionych kosztów, jednak nie więcej niż 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale obowiązującego w dniu podpisa- nia umowy o dofinansowanie kosztów szkolenia. Gdyby wskazana umowa została nawiązana od 1 grudnia 2013 r. do końca lutego 2014 r., maksymalny pułap wsparcia na pojedynczego uczestnika wyniósłby 10 955,16 zł (3651,72 zł x 300 proc.).
Aby uzyskać dofinansowanie z FP, szkolenie musi się zacząć w trakcie przestoju ekonomicznego lub obniżenia wymiaru czasu pracy. Dotacje z FP na szkolenia przysługują tylko na szkolenia organizowane podczas okresu wypłaty świadczeń z FGŚP (najdłużej przez 6 miesięcy podczas 12 miesięcy od dnia podpisania umowy o wypłatę świadczeń z FGŚP).
Wniosek o dofinansowanie powinien określać:
Do wniosku należy dodać załączniki:
Starosta / prezydent miasta na prawach powiatu, w ciągu 7 dni roboczych od wpływu wniosku, wzywa przedsiębiorcę do jego poprawienia, wyznaczając 7 dni roboczych. W ciągu 7 dni roboczych od uzyskania kompletnego wniosku starosta / prezydent miasta na prawach powiatu występuje do ministra pracy o przyznanie limitu wydatków na dofinansowanie kosztów szkolenia, a potem (też w ciągu 7 dni roboczych od zdobycia limitu) – podpisuje z przedsiębiorcą umowę o dofinansowanie kosztów szkolenia.
Środki z FP z tytułu szko- leń przekazuje jednorazowo w ciągu 7 dni od zawarcia tej umowy. Jeśli przedsiębiorca nie nawiązał umowy o wypłatę świadczeń z FGŚP lub starosta / prezydent miasta na prawach powiatu nie uzyskał limitu wydatków na szkolenie, ten ostatni pisemnie odmawia nawiązania umowy o dofinansowanie kosztów szkolenia z FP.
Przedsiębiorca ma obowiązek zawiadomienia starosty (prezydenta miasta na prawach powiatu) o zmianie każdej okoliczności, która może wpływać na realizację umowy o dofinansowanie kosztów szkolenia, w ciągu 7 dni roboczych. Musi się również rozliczyć z otrzymanych na jej podstawie środków oraz poddać ewentualnej kontroli w tym zakresie przeprowadzanej przez wskazane organy. Gdy nie spełnił warunków umowy bądź nie poddał się kontroli, zwraca środki w całości wraz z odsetkami równymi stopie referencyjnej, naliczonymi od dnia następującego po dacie przelania pomocy na jego rachunek. Taka kara grozi mu też za wykorzystanie dofinansowania niezgodnie z jego przeznaczeniem, jednak wtedy zwrot obejmuje tylko kwoty wydane na zły cel.
Aby ułatwić zadanie przedsiębiorcom starającym się o świadczenia z FGŚP czy dofinansowania z FP na podstawie ustawy o ochronie miejsc pracy, ustawa nakazała ministrowi pracy określenie w rozporządzeniu: