To dlatego że kwota wolna w wysokości 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę netto obowiązuje przy potrąceniach sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenie alimentacyjne, do których należy niespłacony kredyt (art. 87

1

§ 1 pkt 1

kodeksu pracy

).

Na tym samym poziomie obowiązuje, gdy pracodawca dokonuje potrąceń należności na swoją rzecz, za pisemną zgodą pracownika (art. 91 § 2 pkt 1 k.p.).

Jest niższa, jeśli firma potrąca:

- zaliczki pieniężne udzielone podwładnemu, bo wynosi 75 proc. minimum ustawowego,

- kary pieniężne nałożone w  trybie art. 108 k.p. – 90 proc.,

- za pisemną zgodą zatrudnionego należności na rzecz osób trzecich – 80 proc.

Dlaczego pracodawca musi zostawić dwie kwoty wolne, gdy w jednym miesiącu wypłaca wynagrodzenia za pracę za dwa (np. w styczniu za styczeń br. i grudzień poprzedniego roku)? Bo tak uważa GIP w odpowiedzi na nasze pytanie.

W jego opinii jest to uzasadnione tym, że podstawę potrącenia stanowi miesięczne wynagrodzenie i nie ma możliwości sumowania obu wypłat. To ostatnie jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy w miesiącu  są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż jeden miesiąc.

W takim wypadku potrąceń dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki wynagrodzenia.

Zobacz

stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy nadesłane 7 marca 2011 w sprawie kwoty wolnej od potrąceń przy wypłatach pensji za dwa miesiące w jednym miesiącu GPP-364-4560- 12-1/11/PE/RP

Więcej informacji w serwisie:

Potrącenia

Zobacz również poradnik:

Potrącenia z wynagrodzeń 2011 r.