[b]Mamy ostatnio trochę kłopotów finansowych. Z tego powodu postanowiliśmy poczekać z wypłatą premii dla naszych pracowników. Podstawowe pensje zatrudnieni dostają w terminie. Mamy sygnały, że nasze postępowanie oburza podwładnych, którzy poinformowali już o tym Państwową Inspekcję Pracy. Czy coś nam grozi za takie wstrzymanie wypłaty?[/b]
[b]Tak.[/b] Konieczność terminowego wypłacania wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynika z kodeksu pracy. Zgodnie bowiem z art. 86 k.p. pracodawca jest zobowiązany wypłacać wynagrodzenie w terminie określonym w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy.
Natomiast ten, kto wbrew obowiązkowi nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny pracownika, wysokość tego wynagrodzenia lub świadczenia bezpodstawnie obniża albo dokonuje bezpodstawnych potrąceń, podlega karze grzywny. Jej wysokość wynosić może od 1 tys. do 30 tys. zł. Tak wynika z art. 282 § 1 pkt 1 k.p.
Przepis ten ustanawia wykroczenia związane z nieprawidłowościami w realizacji świadczeń przysługujących od pracodawcy pracownikowi albo członkom jego rodziny. Przy czym wynagrodzenie za pracę jest kategorią zbiorczą. Obejmuje bowiem obok wynagrodzenia zasadniczego także i inne świadczenia.
Do takich należą premie, nagrody, dodatki, dopłaty i świadczenia gwarancyjne. Wykroczenia odnoszą się do wszystkich tych składników, czyli i do premii, której wypłacania zaniechał czytelnik.
Sprawcą wykroczenia określonego w art. 282 § 1 k.p. może być wyłącznie osoba, na której ciąży obowiązek realizowania wskazanych w tym przepisie uprawnień pracowniczych. Może nią być np. właściciel firmy czy główny księgowy. Odpowiedzialność za to wykroczenie przypisuje się sprawcy, który ponosi winę za niewypłacenie należnych pracownikom świadczeń.
Niewypłacanie wynagrodzenia może być także przyczyną rozwiązania przez pracownika umowy o pracę z winy pracodawcy naruszającego podstawowe obowiązki względem zatrudnionego (art. 55 § 1[sup]1[/sup] k.p.).
[i]Podstawa prawna:
– art. 86, art. 282 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]