[b]– Naliczam właśnie pierwszą ratę środków na fundusz socjalny. Przepisy likwidujące odpisy socjalne na chałupników i wykonawców na umowach agencyjnych zaczęły obowiązywać 18 marca br. Jak zatem rozliczyć ten miesiąc? Czy w ogóle pominąć takie osoby w rachunkach?[/b] – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
[b]Nie [/b]Aby oszacować odpisy socjalne, najpierw musimy ustalić przeciętną planowaną liczbę pracowników w przeliczeniu na pełne etaty w roku. Tę z kolei uzyskujemy, dodając średnie przewidywane stany zatrudnienia w poszczególnych miesiącach kalendarzowych roku, a następnie dzieląc je przez 12. Stan zatrudnienia w miesiącu, też w przeliczeniu na pełne etaty, liczymy według jednej z trzech metod statystycznych (uproszczona, średniej arytmetycznej i średniej chronologicznej) określonych w załączniku do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=06B74A15F8649E0AF404F459CE55168C?id=261473]rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 17 stycznia 2008 r. w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych w programie badań statystyki publicznej na rok 2008 (DzU nr 36, poz. 202 ze zm)[/link]. Metody te polegają na zsumowaniu i odpowiednim przeliczeniu liczby pracowników firmy z różnych dni danego miesiąca. Dlatego chałupników i agentów przyjmujemy do tego limitu do 18 marca, a po tej dacie po prostu z niego wykluczamy. Przypatrzmy się każdej z nich.
[srodtytul]Przy stabilnym personelu uproszczona[/srodtytul]
Dla zakładów o niskiej fluktuacji kadr jest zaleca- na uproszczona metoda ustalania przeciętnego zatrudnienia. Polega ona na sumowaniu liczby pracowników w przeliczeniu na pełne etaty z pierwszego i ostatniego dnia miesiąca i podzieleniu przez 2.
[ramka][b]Przykład 1[/b]
Spółka 1 marca 2009 r. dysponowała 30,3 pełnego etatu, z czego dwa etaty przypadały na chałupników i jeden na agenta. Ostatniego dnia marca wartości te wynosiły odpowiednio: razem 30 etatów, dwa na chałupników i jeden na agenta. Średnią liczbę zatrudnionych marca szacujemy następująco:
(30,3 etatu + 27 etatów) : 2 = 28,65 etatu
Chałupników i agentów pracodawca wykluczył z ogólnej puli pracowników na 31 marca.[/ramka]
Metody średniej chronologicznej mogą używać firmy o małej rotacji personelu zamiast uproszczonej. W jej ramach dodajemy połowy stanu zatrudnienia z pierwszego i ostatniego dnia miesiąca przeliczonego na pełne etaty oraz pełną liczbę zatrudnionych z 15 dnia miesiąca w przeliczeniu na pełne etaty, a wynik dzielimy przez 2.
[ramka][b]Przykład 2[/b]
Przedsiębiorstwo miało:
- 1 marca 2009 r. 46 etatów, w tym jeden przypadał na chałupnika i jeden na agenta
- 15 marca 47 etatów, w tym dwa przypadały na chałupników i jeden na agenta,
- 31 marca 49 etatów, w tym dwa przypadały na chałupników i dwa na agentów.
Wykonawców zatrudnionych na umowach o pracę nakładczą i agencyjnych wyłączamy ze stanu zatrudnienia na 31 marca. Przeciętna liczba pracowników w tym miesiącu wynosi zatem:
[(46 etatów : 2) + 47 etatów + (45 etatów : 2)] : 2 = 46,25 etatu[/ramka]
[srodtytul]Do sezonowych angażów arytmetyczna[/srodtytul]
Agencje pracy tymczasowej oraz przedsiębiorcy myślący o zatrudnieniu sezonowym czy redukcjach grupowych stosują metodę średniej arytmetycznej. Dodają zatrudnionych w poszczególnych dniach miesiąca w przeliczeniu na pełne etaty. Biorą przy tym pod uwagę nie tylko dni robocze, ale także niedziele, święta i dni wolne z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, przyjmując dla nich liczbę pracowników z dnia poprzedniego. Uzyskaną sumę dzielą przez dni kalendarzowe miesiąca. Stosując tę metodę, przyjmują chałupników i agentów do stanu zatrudnienia od 1 do 17 marca włącznie, a po tej dacie wykluczają.
[i]UWAGA! Pod pojęciem „agent”, występującym w tym tekście, kryje się wykonawca, który realizuje zadania na umowie agencyjnej nieprzerwanie przynajmniej przez 30 dni; tylko na nich naliczało się takie odpisy.[/i]