Reklama
Rozwiń

Ustawa okołobudżetowa na 2019 r. - naruszenie procedur legislacyjnych

Partnerzy społeczni nie kryją oburzenia na rząd. Po raz kolejny wysłał do Sejmu projekt, tym razem ustawy okołobudżetowej, z naruszeniem procedur legislacyjnych wymagających wysłuchania ich opinii i odniesienia się do uwag.

Publikacja: 23.10.2018 07:43

Ustawa okołobudżetowa na 2019 r. - naruszenie procedur legislacyjnych

Foto: Fotolia.com

Zastrzeżenia związków zawodowych i organizacji pracodawców wzbudziła ustawa okołobudżetowa na 2019 r. przewidująca znaczące obciążenie Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W myśl projektu, który trafił do konsultacji w Radzie Dialogu Społecznego, na początku grudnia oba te fundusze zostaną obciążone wielomiliardowymi wydatkami na cele niezwiązane z ich działalnością. To wydatki na dopłaty do składek na pracownicze plany kapitałowe, dotacja do Funduszu Solidarnościowego, wypłata wynagrodzeń dla lekarzy rezydentów czy dofinansowanie wynagrodzeń młodocianych. Rząd uznał projekt za pilny, więc partnerzy społeczni dostali tylko 21 dni (zamiast 30) na konsultacje. Zanim zdążyli wyrazić opinię (krytyczną), projekt został przesłany przez rząd do Sejmu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Płace
O ile wzrośnie płaca minimalna i pensje w budżetówce? Negocjacje podwyżek wciąż trwają
Płace
Najniższe wynagrodzenie od 2026 w górę. Rząd podał kwotę
Płace
Zamieszanie wokół podwyżki płacy minimalnej. „To nie może być polityczny targ”
Płace
Można zatrudnić niepełnoletniego i otrzymać nawet 13 tys. zł dofinansowania
Płace
Mniej godzin pracy za takie samo wynagrodzenie. Co na to pracodawcy?