Restrukturyzacja: trzeba ustalić exit fee

Przy wyznaczaniu wysokości wynagrodzenia należy w pierwszej kolejności uwzględnić przychody i zyski, jakie mogły być oczekiwane przez podmiot przenoszący, jeżeli do restrukturyzacji by nie doszło.

Aktualizacja: 01.12.2019 19:16 Publikacja: 01.12.2019 00:01

Restrukturyzacja: trzeba ustalić exit fee

Foto: Adobe Stock

W sytuacji uznania, że wynagrodzenie jest należne, powstaje kwestia ustalenia jego wysokości. Rozporządzenie wykonawcze nakazuje uwzględnić na tym etapie w pierwszej kolejności przychody i zyski, jakie mogły być oczekiwane przez podmiot przenoszący, jeżeli do restrukturyzacji by nie doszło (zatem prześledzić perspektywę finansową przenoszącego funkcje, aktywa lub ryzyka). Rozpatrzenia wymaga, czy istnieje obowiązek wypłaty odszkodowania wynikającego z innych przepisów prawa (np. na podstawie prawa cywilnego) i czy w danych okolicznościach podmioty niepowiązane zgodziłyby się na takie odszkodowanie i w jakiej wysokości. Konieczne jest zestawienie wynagrodzenia z tytułu restrukturyzacji z oczekiwanym przez podmiot przenoszący wynagrodzeniem z transakcji z podmiotem przejmującym.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Do 20 maja trzeba rozliczyć składkę zdrowotną
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Nowa pułapka na spółki na estońskim CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Barter podlega VAT. Każdy podatnik powinien wystawić fakturę
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Odliczenie VAT nie zależy od rentowności transakcji
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Podatnik rozliczy VAT od materiałów budowlanych wywiezionych za granicę