Aktualizacja: 01.12.2019 19:15 Publikacja: 01.12.2019 00:01
Foto: Adobe Stock
Rozporządzenie wykonawcze określa etapy badania przez organ podatkowy oceny zgodności warunków ustalonych przez podmioty powiązane w związku z reorganizacją z warunkami, jakie ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Powinien on dociekać, jakie były przyczyny gospodarcze przeprowadzonej restrukturyzacji, jak również jakich można było oczekiwać w jej wyniku korzyści, w szczególności czy spodziewany był efekt synergii. Ma to pozwolić rozstrzygnąć o prawidłowości przypisania korzyści z tytułu efektu synergii, jeśli wystąpiły. Zweryfikuje zatem czy rzeczywiście przeprowadzona zmiana była najwłaściwszą z możliwych, uzasadnioną opcją, czy może racjonalnie działający podmiot wybrałby alternatywny scenariusz. Wymagane jest porównanie stanu sprzed i po reorganizacji, identyfikacja rzeczywistych transakcji (faktycznego postępowania stron), jakie składają się na ten proces i ocena ich skutków podatkowych. Kontrolujący powinien zbadać aktywności realizowane przez podmioty po przeprowadzeniu procesu zmian (w tym jakie angażują aktywa i podejmują ryzyka). W wyniku tego powinien upewnić się, czy jednostka w grupie, której w wyniku zmian przyznano określone zadania, jest rzeczywiście zdolna do ich wykonania (dysponuje odpowiednią infrastrukturą, personelem wyposażonym w kompetencje decyzyjne, należycie kontroluje ryzyka, które na siebie przejęła i potencjalnie jest gotowa wziąć na siebie konsekwencje finansowe ich materializacji). Kluczowe jest określenie, w jakim zakresie w rezultacie restrukturyzacji doszło do przeniesienia potencjału do generowania zysku.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Rozwiązanie spółki z o.o. zazwyczaj następuje polubownie, za zgodą wszystkich wspólników. W sytuacji konfliktu w przedsiębiorstwie taką decyzję może podjąć sąd, jednak pozew o rozwiązanie spółki nie musi zostać uwzględniony.
Od zbycia nieruchomości w zamian za odpłatną rentę nie ma PIT, bo w tym przypadku nie da się ustalić przychodu.
Podczas wizyty funkcjonariuszy w firmie ważna jest znajomość zasad i procedur. Pomoże ona szybko i rzetelnie wyjaśnić i zakończyć sprawę.
Przeszukanie biura to często jedna z pierwszych czynności podejmowanych w postępowaniu karnym (a czasem jeszcze przed jego wszczęciem), która może znacząco wpłynąć na dalszy przebieg tego postępowania.
Sprzedaż swojego „udziału” umożliwia wspólnikowi rozstanie się ze spółką osobową, bez konieczności przeprowadzenia jej likwidacji. Jakie warunki trzeba spełnić, by skutecznie sfinalizować sprzedaż udziałów w spółkach: jawnej, partnerskiej, komandytowej?
Przedsiębiorcy, którzy decydują się nabyć samochód osobowy, chętnie sięgają po leasing operacyjny. Niestety, życie potrafi zweryfikować plany i przedsiębiorca może stanąć przed koniecznością zamknięcia biznesu. Co zrobić z trwającą umową leasingu?
Ustawa określa roczne limity okresów, przez jakie wszystkie organy kontroli mogą prowadzić postępowanie u danego przedsiębiorcy. Obowiązują tu jednak wyjątki. Co może wówczas zrobić przedsiębiorca?
Covid spowodował nie tylko poważne problemy w aspekcie zdrowotnym, ale też skomplikował funkcjonowanie całej gospodarki. Skutkowało to całkowitym rozregulowaniem rynku i potężnymi zmianami cen, dostępności produktów i zapotrzebowania na pracowników.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas