Aktualizacja: 01.12.2019 19:15 Publikacja: 01.12.2019 00:01
Foto: Adobe Stock
Rozporządzenie wykonawcze określa etapy badania przez organ podatkowy oceny zgodności warunków ustalonych przez podmioty powiązane w związku z reorganizacją z warunkami, jakie ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Powinien on dociekać, jakie były przyczyny gospodarcze przeprowadzonej restrukturyzacji, jak również jakich można było oczekiwać w jej wyniku korzyści, w szczególności czy spodziewany był efekt synergii. Ma to pozwolić rozstrzygnąć o prawidłowości przypisania korzyści z tytułu efektu synergii, jeśli wystąpiły. Zweryfikuje zatem czy rzeczywiście przeprowadzona zmiana była najwłaściwszą z możliwych, uzasadnioną opcją, czy może racjonalnie działający podmiot wybrałby alternatywny scenariusz. Wymagane jest porównanie stanu sprzed i po reorganizacji, identyfikacja rzeczywistych transakcji (faktycznego postępowania stron), jakie składają się na ten proces i ocena ich skutków podatkowych. Kontrolujący powinien zbadać aktywności realizowane przez podmioty po przeprowadzeniu procesu zmian (w tym jakie angażują aktywa i podejmują ryzyka). W wyniku tego powinien upewnić się, czy jednostka w grupie, której w wyniku zmian przyznano określone zadania, jest rzeczywiście zdolna do ich wykonania (dysponuje odpowiednią infrastrukturą, personelem wyposażonym w kompetencje decyzyjne, należycie kontroluje ryzyka, które na siebie przejęła i potencjalnie jest gotowa wziąć na siebie konsekwencje finansowe ich materializacji). Kluczowe jest określenie, w jakim zakresie w rezultacie restrukturyzacji doszło do przeniesienia potencjału do generowania zysku.
Podatnicy, którzy liczą na zwrot podatku dochodowego za 2024 r., nie powinni zwlekać ze złożeniem rocznego rozliczenia. Im szybciej to zrobią, tym szybciej dostaną od skarbówki kwotę wykazanej nadpłaty.
W związku z rozliczaniem podatku od nieruchomości podatnik może ponosić odpowiedzialność karną skarbową. Jak się bronić w toczącym się postępowaniu? Czy warto ustanowić pełnomocnika? Czego na pewno nie wolno powiedzieć podczas przesłuchania?
Przedsiębiorca na skali składa PIT-36, na liniówce PIT-36L, a ryczałtowiec PIT-28. Wszyscy mogą skorzystać z zeznań przygotowanych przez fiskusa w serwisie e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT. Ale trzeba sporo w nich dopisać.
Regulacje dotyczące refaktur umożliwiają skorzystanie ze zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego. Ważne jest jednak czy są to „czyste refaktury”, czy jest do nich doliczany narzut zysku i czy spełniają określone w przepisach warunki.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Ten rok jest wyjątkowy pod względem prac nad implementacją nowych raportów i rozliczeń. Kumulują się w nim zadania związane ze zmianami w obszarze sprawozdawczości podatkowej wprowadzanymi formalnie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Podczas rozmowy telefonicznej z pracownikiem skarbówki warto zachować ostrożność i powściągliwość. Nieprecyzyjne wypowiedzi mogą zostać zinterpretowane w sposób, który wpłynie na dalszy przebieg sprawy i mieć daleko idące konsekwencje.
W przypadku odpowiedzialności cywilnej rachunki za naruszanie przepisów pokrywa firma, ale grzywnę za wykroczenie sprawca płaci z własnych środków.
Kontroler udaje klienta i nakłada mandat za brak paragonu z kasy fiskalnej – takich akcji jest coraz więcej. I skarbówka coraz więcej na nich zarabia. Eksperci przyznają, że to dobry sposób na zwalczanie nadużyć.
Inspekcja pracy zapowiada, że w tym roku ze szczególną uwagą przyjrzy się, czy outsourcing nie służy obchodzeniu przepisów o pracy tymczasowej, realizacji zapotrzebowania przedsiębiorcy na własny personel lub nielegalnemu zatrudnianiu cudzoziemców.
Skrócenie czasu kontroli u mikroprzedsiębiorców z 12 do 6 dni i likwidacja innych przeszkód w działalności gospodarczej to istota projektu deregulacyjnego dla biznesu. Wkrótce ma trafić na obrady rządu.
Zamiast obiecanych sześciu dni kontrola podatkowa w najmniejszych firmach trwa czternaście. A eksperci mówią, że skarbówka i tak preferuje czynności sprawdzające, gdzie nie ma limitów.
Rozwiązanie spółki z o.o. zazwyczaj następuje polubownie, za zgodą wszystkich wspólników. W sytuacji konfliktu w przedsiębiorstwie taką decyzję może podjąć sąd, jednak pozew o rozwiązanie spółki nie musi zostać uwzględniony.
Od zbycia nieruchomości w zamian za odpłatną rentę nie ma PIT, bo w tym przypadku nie da się ustalić przychodu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas