Kwestia odliczenia VAT od zakupu artykułów spożywczych wciąż budzi wiele wątpliwości u przedsiębiorców.

Zgodnie z ogólną regułą odliczenia VAT zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Warunkiem odliczenia jest zakup dokonany przez podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, który nabywa towary i usługi (wykorzystuje je) do działalności dającej prawo od odliczenia, czyli zasadniczo do sprzedaży opodatkowanej.

Czytaj także:

VAT: Czy zakup, kawy, ciasteczek, wieńca na potrzeby firmy uprawnia do odliczenia VAT?

Ogólny wpływ na działalność

Wydatki poniesione na zakup artykułów spożywczych są z pewnością wydatkami o charakterze ogólnym. Pośredni związek tych zakupów z działalnością podatnika występuje zaś, gdy zakup towarów i usług nie skutkuje ich bezpośrednią sprzedażą, lecz ma ogólny wpływ na działanie podatnika i przyczynia się do generowania sprzedaży opodatkowanej.

Powstaje więc wątpliwość czy nieodpłatne przekazanie pracownikom, współpracownikom oraz kontrahentom produktów spożywczych umożliwia podatnikowi odliczenie podatku od ich zakupu.

Zaspokajanie prywatnych potrzeb

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 kwietnia 2021 r. (0114-KDIP4-3.4012.2.2021.2.IG) rozstrzyga tę kwestię w sposób kompleksowy.

W ramach prowadzonej przez siebie działalności podatnik ponosi wydatki na nabycie artykułów spożywczych na rzecz swoich pracowników, współpracowników oraz kontrahentów. Zakupy obejmują produkty takie jak: kawa, herbata, mleko, cukier, bezalkoholowe napoje chłodzące, słodycze, owoce oraz jogurty. Są to produkty o charakterze podstawowym, nie mają one charakteru wystawnego ani takiego, który można by uznać za wychodzący poza ogólnie przyjęte normy w świecie biznesu. Produkty te są udostępniane wspomnianej grupie osób m.in. podczas wewnętrznych narad, spotkań pracowników, w trakcie których omawiane są założenia, cele oraz inne istotne sprawy z punktu widzenia bieżącej i przyszłej działalności podatnika. Dostęp do produktów jest nielimitowany dla wszystkich ww. grup osób.

Organ podatkowy uznał, że wydatki, które ponosi podatnik w związku z zakupem artykułów spożywczych takich, jak: soki, słodycze, owoce czy jogurty, udostępnianych w przestrzeni wspólnej, nie są związane ze sprzedażą opodatkowaną VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Służą one bowiem do zaspokajania potrzeb prywatnych pracowników, współpracowników i kontrahentów. W związku z tym podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu ich nabycia.

Cele związane z firmą

Z kolei w stosunku do artykułów spożywczych podawanych w trakcie spotkań z kontrahentami organ podatkowy uznał, że wykazują one związek z prowadzoną działalnością, ponieważ odbywają się w celu nawiązania i kontynuacji współpracy, omówienia warunków współpracy, prowadzenia negocjacji biznesowych, co przyczynia się do uzyskania obrotu przez podatnika. W konsekwencji, przy ich zakupie podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT.

Natomiast w odniesieniu do przekazywanych pracownikom i współpracownikom artykułów takich, jak: kawa, herbata, mleko, cukier, woda mineralna organ uznał, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego od ich zakupu. Na podstawie § 112 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca jest bowiem obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić oprócz wody, inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Konieczność zapewnienia napojów przez pracownikom w czasie pracy wynika więc bezpośrednio z przepisów ww. rozporządzenia.

Autor jest konsultantem podatkowym w ECDP TAX Żuk Komorniczak i Wspólnicy sp. k.

Podstawa prawna: § 112 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.)

art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 685 ze zm.)