Aktualizacja: 04.10.2019 13:54 Publikacja: 06.10.2019 09:30
Foto: 123RF
Takie stanowisko wyraził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji z 1 lipca 2019 r. (0111-KDIB3-3.4013.119. 2019. 2.JS).
Spółka zagraniczna (wnioskodawca) zajmująca się wykonywaniem inwestycji budowlanych, prowadzi w Polsce działalność za pośrednictwem utworzonego w tym celu oddziału. Oddział ten nie posiada odrębności prawnej i korzysta z podmiotowości przedsiębiorstwa zagranicznego. Ustalając zyski polskiego oddziału, które podlegają opodatkowaniu w Polsce, wnioskodawca przypisuje oddziałowi część poniesionych na jego rzecz kosztów. Wśród nich znajdują się wydatki związane z użytkowaniem przez pracowników samochodów osobowych służących do przemieszczania się między Czechami a Polską. Pojazdy te są przedmiotem umów leasingu/najmu zawieranych przez wnioskodawcę w Czechach. Spółka zagraniczna nie jest właścicielem wynajmowanych pojazdów, a po upływie okresu najmu/leasingu samochody, które są zarejestrowane w Czechach, są zwracane ich prawnym właścicielom (wynajmującym/leasingodawcom). W złożonym wniosku o interpretację spółka zagraniczna podkreśliła, że w okresie wynajmu samochodów nie uzyskuje prawa do rozporządzania nimi jak właściciel, a jedynie możliwość czasowego użycia pojazdów w kontrolowanej sprawie, w celu prowadzenia działalności gospodarczej.
Przedsiębiorca na skali składa PIT-36, na liniówce PIT-36L, a ryczałtowiec PIT-28. Wszyscy mogą skorzystać z zeznań przygotowanych przez fiskusa w serwisie e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT. Ale trzeba sporo w nich dopisać.
Regulacje dotyczące refaktur umożliwiają skorzystanie ze zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego. Ważne jest jednak czy są to „czyste refaktury”, czy jest do nich doliczany narzut zysku i czy spełniają określone w przepisach warunki.
Ten rok jest wyjątkowy pod względem prac nad implementacją nowych raportów i rozliczeń. Kumulują się w nim zadania związane ze zmianami w obszarze sprawozdawczości podatkowej wprowadzanymi formalnie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Zdaniem ministra finansów wielu leasingodawców zbyt pochopnie raportowało umowy leasingu jako schematy podatkowe. Minister rozwiewa zatem wątpliwości, choć problem pozostaje.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
W momencie objęcia udziałów w spółce z o.o. w zamian z wkład pieniężny nie ma obowiązku rozpoznania przychodu, nawet jeśli objęcie tych udziałów następuje w ramach realizacji programu o charakterze motywacyjnym.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Regulacje dotyczące refaktur umożliwiają skorzystanie ze zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego. Ważne jest jednak czy są to „czyste refaktury”, czy jest do nich doliczany narzut zysku i czy spełniają określone w przepisach warunki.
Zdaniem ministra finansów wielu leasingodawców zbyt pochopnie raportowało umowy leasingu jako schematy podatkowe. Minister rozwiewa zatem wątpliwości, choć problem pozostaje.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Rozwiązania prawne umożliwiają dłużnikom unikanie spłaty zobowiązań, co zmusza wierzycieli do ponoszenia większych kosztów w celu odzyskania należności. Zakończenie procesu sądowego staje się niewystarczające.
Przedsiębiorca nie musi wykazywać w biznesie zysków z nieruchomości, którą wycofał z działalności i wynajmuje prywatnie.
Wygląda na to, że proces deregulacji polskiej gospodarki wreszcie ruszył. Prace nad usunięciem barier blokujących działalność firm trwają w kilku zespołach. Rząd przyjął projekt zmiany przepisów, o które od lat zabiega branża leasingowa.
Odpowiedzialność członków zarządu nie ogranicza się jedynie do odpowiedzialności cywilnej. Mogą odpowiadać solidarnie – w dodatku całym swoim majątkiem – za niezapłacone podatki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas