Aktualizacja: 29.07.2021 21:01 Publikacja: 01.08.2021 00:01
Foto: Adobe Stock
Czy handel i wydobywanie walut wirtualnych osoba fizyczna powinna zgłosić w CEIDG jako działalność gospodarczą? Czy zakupiony sprzęt służący do wydobywania kryptowalut można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Czy obrót walutą wirtualną podlega opodatkowaniu VAT? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej. W przypadku sprzedaży walut wirtualnych opodatkowany jest dochód, którym jest różnica między sumą przychodów uzyskanych ze sprzedaży a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 14–16 ustawy o PIT. Dochodów z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej oraz podatkiem liniowym. Co więcej, dochód ze sprzedaży waluty wirtualnej będzie zawsze opodatkowany 19-proc. podatkiem dochodowym, nawet jeśli sprzedaż następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.
Na razie w Polsce obowiązuje tylko jeden limit dla płatności gotówkowych. Dotyczy przedsiębiorców i wynosi 15 tys. zł.
Podczas rozmowy telefonicznej z pracownikiem skarbówki warto zachować ostrożność i powściągliwość. Nieprecyzyjne wypowiedzi mogą zostać zinterpretowane w sposób, który wpłynie na dalszy przebieg sprawy i mieć daleko idące konsekwencje.
Podatnicy powinni – zanim zrobi to za nich fiskus – monitorować otoczenie rynkowe oraz trafnie ocenić, kiedy konieczna jest aktualizacja analiz cen transferowych i dostosowanie poziomu wynagrodzenia w transakcjach z podmiotami powiązanymi.
Po wydaniu dwóch interpretacji ogólnych przez MF i w oczekiwaniu na ostateczną wersję objaśnień ws. podatku u źródła warto zweryfikować stosowane podejście do rozliczeń WHT, uporządkować dotychczasowe rozliczenia, umowy i dokumenty, np. certyfikaty rezydencji.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Gdy jednorazowa wartość transakcji zawartej przez przedsiębiorców przekracza 15 tys. zł, zapłata musi być dokonana za pośrednictwem rachunku bankowego. W przeciwnym razie płatność gotówkowa nie może być rozliczona w podatkowych kosztach.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Przedsiębiorca nie musi wykazywać w biznesie zysków z nieruchomości, którą wycofał z działalności i wynajmuje prywatnie.
Przepisy zabraniają amortyzacji własnego mieszkania. Skarbówka twierdzi, że zakaz dotyczy też nakładów poniesionych na obcy lokal.
Wartość korzyści w postaci refundacji zakupu okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych stosowanych przez pracownika przed monitorem nie wlicza się do podstawy wymiaru składek.
Firma po to startuje w przetargu, aby dostać zamówienie i uzyskać przychód. Może zaliczyć wydatki (m.in. wadium) do podatkowych kosztów, nawet jak nie uda się jej tych celów zrealizować.
Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia VAT, jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia.
Udostępnianie (delegowanie do pracy) swoich pracowników, bez wpływu na czynności podejmowane przez nich u podatnika, nie jest usługą zarządzania i kontroli ani usługą do nich podobną. Nie jest także usługą podobną do usługi rekrutacji i pozyskiwania personelu.
Zwrot kosztów transportu, parkingu, noclegu i posiłków spożytych z kontrahentem pracodawcy nie generuje przychodu dla pracownika mobilnego. Inaczej jest przy posiłkach spożywanych w trakcie podróży w ramach wykonywanych obowiązków pracowniczych.
Połączenie odwrotne bez podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej nie będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego na gruncie CIT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas