Spółka komandytowa: jak rozliczyć zaliczkę na poczet zysku dla komplementariusza?

Komplementariusz, któremu spółka komandytowa wypłaciła zaliczkę na poczet zysku, uzyskuje przychód. Na spółce ciąży więc obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od tej kwoty.

Publikacja: 01.08.2021 00:01

Spółka komandytowa: jak rozliczyć zaliczkę na poczet zysku dla komplementariusza?

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 czerwca 2021 r. (0114-KDIP2-1.4010.91.2021.4.KS).

Wnioskodawca jest spółką komandytową, która w 2021 r. stała się podatnikiem CIT. Umowa spółki stanowi, że „wszyscy wspólnicy spółki są uprawnieni do udziału w zyskach spółki". Jednocześnie przewiduje ona, że „Komplementariusz (...) może w trakcie roku obrotowego podjąć uchwałę o wypłacie zaliczek na poczet zysku za dany rok obrotowy. (...) Dla uniknięcia wątpliwości ww. komplementariusz może podjąć jedną lub więcej uchwał w kwestii wypłaty zaliczek na poczet zysku za dany rok obrotowy". Na podstawie tych postanowień, w trakcie roku podatkowego, w ramach uzyskanego zysku lub/oraz biorąc pod uwagę możliwości płynnościowe, spółka wypłaca komplementariuszom zaliczki na poczet zysku. W trakcie 2021 r. są i będą wypłacane zaliczki na poczet zysku spółki za 2021 r. Wypłaty będą dokonywane do momentu ustalenia zysku spółki za 2021 r. i podjęcia uchwały o jego podziale (co nastąpi po zakończeniu roku podatkowego, a więc prawdopodobnie w pierwszych miesiącach 2022 r.). Analogiczna sytuacja będzie w kolejnych latach podatkowych. Wnioskodawca chciał potwierdzić czy spółka, wypłacając komplemantariuszom w trakcie roku podatkowego zaliczki na poczet zysku, musi pobrać i odprowadzić do właściwego urzędu skarbowego zryczałtowany podatek dochodowy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Jest czas na przegląd firmowych obiektów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Podatnik mądry po szkodzie w podatku od nieruchomości
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy niezapłacony VAT można umorzyć w restrukturyzacji
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kiedy fiskus spyta o poniesioną stratę?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Obowiązek podatkowy w VAT może powstać z chwilą uprawomocnienia wyroku