Aktualizacja: 29.07.2021 21:00 Publikacja: 01.08.2021 00:01
Foto: Adobe Stock
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 czerwca 2021 r. (0114-KDIP2-1.4010.91.2021.4.KS).
Wnioskodawca jest spółką komandytową, która w 2021 r. stała się podatnikiem CIT. Umowa spółki stanowi, że „wszyscy wspólnicy spółki są uprawnieni do udziału w zyskach spółki". Jednocześnie przewiduje ona, że „Komplementariusz (...) może w trakcie roku obrotowego podjąć uchwałę o wypłacie zaliczek na poczet zysku za dany rok obrotowy. (...) Dla uniknięcia wątpliwości ww. komplementariusz może podjąć jedną lub więcej uchwał w kwestii wypłaty zaliczek na poczet zysku za dany rok obrotowy". Na podstawie tych postanowień, w trakcie roku podatkowego, w ramach uzyskanego zysku lub/oraz biorąc pod uwagę możliwości płynnościowe, spółka wypłaca komplementariuszom zaliczki na poczet zysku. W trakcie 2021 r. są i będą wypłacane zaliczki na poczet zysku spółki za 2021 r. Wypłaty będą dokonywane do momentu ustalenia zysku spółki za 2021 r. i podjęcia uchwały o jego podziale (co nastąpi po zakończeniu roku podatkowego, a więc prawdopodobnie w pierwszych miesiącach 2022 r.). Analogiczna sytuacja będzie w kolejnych latach podatkowych. Wnioskodawca chciał potwierdzić czy spółka, wypłacając komplemantariuszom w trakcie roku podatkowego zaliczki na poczet zysku, musi pobrać i odprowadzić do właściwego urzędu skarbowego zryczałtowany podatek dochodowy.
W tym roku podatnik samodzielnie rozliczy dochody z inwestycji w fundusze kapitałowe w zeznaniu PIT-38. Termin m...
Wynagrodzenie za zakaz konkurencji należy zakwalifikować do tego samego źródła przychodów, z którego osoba objęt...
Pracownik wykonujący pracę zdalną, mieszkający poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, ma prawo...
Podatnik zwolniony podmiotowo z VAT nie musi udokumentować fakturą bądź rachunkiem odprzedaży nadwyżki energii e...
W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby platformy społecznościowe nie zakłócały procesów demokratycznych.
Przedsiębiorca może wprowadzić do firmy i rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów prywatne rzeczy, które zamie...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas