Jak sprawdzić czy Covid-19 wpłynął na aktualność zawartego APA

Pandemia mogła zmienić rynkowe warunki rozliczeń, ustalone z KAS w ramach uprzedniego porozumienia cenowego. Dlatego warto zweryfikować decyzję pod tym kątem, aby upewnić się, że nadal chroni ona rozliczenia z podmiotami powiązanymi.

Publikacja: 21.08.2021 10:30

Jak sprawdzić czy Covid-19 wpłynął na aktualność zawartego APA

Foto: AdobeStock

Uprzednie porozumienia cenowe (APA) stanowią bardzo skuteczne narzędzie podatkowego zabezpieczenia transakcji realizowanej z podmiotami powiązanymi. Wydana przez Krajową Administrację Skarbową decyzja APA określa najważniejsze informacje dot. rozliczenia danej transakcji z podmiotami powiązanymi, w tym sposób kalkulacji ceny transferowej oraz metodę weryfikacji jej rynkowego charakteru. Można powiedzieć, że APA to potwierdzenie uzyskane od Szefa KAS, że transakcja z podmiotami powiązanymi jest zawierana na warunkach rynkowych i dlatego – oczywiście zakładając, że warunki APA są przestrzegane przez strony transakcji – organy nie mogą kwestionować rynkowego charakteru transakcji. APA stała się popularna również dlatego, że wyłącza ograniczenie w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów określonych rodzajów usług nabywanych od podmiotów powiązanych (na podstawie art. 15e ustawy o CIT). Beneficjenci APA dla takich transakcji mogą bez żadnych ograniczeń zaliczać do kosztów podatkowych koszty wynikające z takich rozliczeń.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Jest czas na przegląd firmowych obiektów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Podatnik mądry po szkodzie w podatku od nieruchomości
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy niezapłacony VAT można umorzyć w restrukturyzacji
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kiedy fiskus spyta o poniesioną stratę?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Obowiązek podatkowy w VAT może powstać z chwilą uprawomocnienia wyroku