Reklama

"Polski Ład": zatrudnienie "na czarno" teraz mniej się opłaca

Pracodawca, który nielegalnie zatrudnia pracowników, musi za każdy miesiąc uwzględniać w przychodach firmy dodatkową kwotę w wysokości ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ale nie może ująć jej w kosztach.
"Polski Ład": zatrudnienie "na czarno" teraz mniej się opłaca

Foto: Adobe Stock

Polski Ład wprowadził od 1 stycznia 2022 r. rozwiązania dotyczące nielegalnego zatrudniania pracowników, tj. zatrudniania „na czarno" oraz nieujawniania części wynagrodzenia (zob. dodane przepisy: art. 14 ust. 2 pkt 20 i 21 oraz ust. 2j, art. 21 ust. 1 pkt 151, art. 23 ust. 1 pkt 55c i 55d ustawy o PIT, art. 12 ust. 1 pkt 13 i 14 oraz ust. 3n, art. 16 ust. 1 pkt 57b i 57d ustawy o CIT, a także art. 16 ust. 1e ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i art. 86 pkt 15a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama