Aktualizacja: 25.01.2022 12:51 Publikacja: 25.01.2022 12:49
Foto: AdobeStock
Rosnące poczucie odpowiedzialności społecznej za świadomość ekologiczną oraz debata publiczna nad paliwami kopalnianymi o ograniczonych zasobach przyczyniają się do stwierdzenia, że wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych staje się koniecznością. Mowa tutaj o praktycznie niewyczerpalnych i odnawialnych źródłach takich jak siła wiatru, energia płynącej wody, energia słoneczna, ciepło głębszych warstw gruntu albo biomasa, czyli tak zwanej zielonej energii.
Podstawowym dokumentem potwierdzającym wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) jest świadectwo pochodzenia w rozumieniu ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, zwane także jako certyfikat pochodzenia energii. Wydawanie świadectw pochodzenia znajduje się w kompetencjach Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) i odbywa się w terminie 45 dni od dostarczenia przez wytwórców energii kompletnego wniosku. Prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia, czyli tzw. „zielone certyfikaty" są zbywalne i stanowią towar giełdowy w myśl ustawy z 26 października 2000 r. o giełdach towarowych. Ich obrót odbywa się na Rynku Praw Majątkowych na Towarowej Giełdzie Energii (dalej: TGE).
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Koalicja 55 grup klimatycznych oraz 42 cenionych naukowców i ekspertów ds. klimatu podpisała list otwarty, w którym wzywa kraje do walki z dezinformacją klimatyczną. „Nie możemy pozwolić, aby kłamstwa osłabiły działania na rzecz klimatu i utrudniły postęp” – czytamy w liście.
Ma powstać elektroniczny system, w którym gromadzone będą informacje o polowaniach - zapowiada resort klimatu. Dostęp do niego będzie miał każdy, kto chce w bezpieczny sposób i nie narażając się na odpowiedzialność karną, odwiedzić las.
Zwiększanie atrakcyjności turystycznej, wykorzystanie potencjału kulturowego i środowiskowego oraz dostosowanie do zmian klimatu – tego typu projekty będą mogły realizować wybrane miasta w woj. świętokrzyskim.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Od zbycia nieruchomości w zamian za odpłatną rentę nie ma PIT, bo w tym przypadku nie da się ustalić przychodu.
O tym czy opłacanie przez spółkę grupowej polisy od odpowiedzialności cywilnej może powodować powstanie przychodu podatkowego u beneficjenta, decyduje sposób określenia podmiotów objętych ochroną.
Obliczenie podatku wyrównawczego wymaga podjęcia kilku działań. Trzeba ustalić księgowy dochód (stratę) netto, na tej podstawie skalkulować kwalifikowany dochód (stratę) netto, następnie obliczyć kwalifikowany dochód i wyliczyć podatek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas