Reklama
Rozwiń

Inwestycje na giełdzie będą trochę bardziej opłacalne

W ramach Polskiego Ładu wdrożono do systemu prawnego narzędzia mające na celu ułatwienie przedsiębiorcom wejście na giełdę. Chodzi o ulgi: na pierwszą ofertę publiczną oraz dla inwestora indywidualnego.

Publikacja: 30.01.2022 17:42

Inwestycje na giełdzie będą trochę bardziej opłacalne

Foto: Adobe Stock

Do końca ubiegłego roku nie wszystkie wydatki związane z wejściem danego podmiotu na giełdę były uznawane przez organy podatkowe za koszty uzyskania przychodów. Zarówno wyroki sądów administracyjnych, jak i interpretacje organów podatkowych wskazują, że wydatki bezpośrednie związane z emisją nowych akcji nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. Tak uznał m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 9 kwietnia 2013 r. (II FSK 1726/11). W orzeczeniu tym sąd stwierdził, że: „Tylko wydatki związane z emisją nowych akcji, bez których nie jest możliwe podwyższenie przez spółkę akcyjną kapitału zakładowego, nie są kosztami uzyskania przychodów, stosownie do reguł wyrażonych w treści art. 12 ust. 4 pkt 4 i art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z 15.2.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w zw. z art. 15 ust. 1 tej ustawy (...) do tego rodzaju wydatków niewątpliwie należy zaliczyć opłaty notarialne, sądowe, podatek od czynności cywilnoprawnych, a w przypadku podwyższenia kapitału w drodze emisji akcji będących przedmiotem oferty publicznej, objętych prospektem emisyjnym, dodatkowe ponoszone w związku z tym opłaty giełdowe, koszty druku dokumentów akcyjnych, koszty sporządzania, drukowania oraz dystrybucji prospektu emisyjnego lub jego skróconej wersji oraz koszty oferowania papierów wartościowych. Pozostałe wydatki, stanowiąc koszty ogólne funkcjonowania spółki kapitałowej, są kosztami uzyskania przychodów". Takie tezy zostały zawarte również m.in. w wyrokach z 18 czerwca 2013 r. (II FSK 3031/11), z 27 listopada 2013 r. (II FSK 2936/11) i z 8 października 2015 r. (II FSK 2062/13).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa
podatki
Co z podatkiem od nieruchomości? Podatnicy mają problem, posypią się kary