Obowiązek tworzenia rezerw na świadczenia pracownicze wynika bezpośrednio z art. 39 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), w którym czytamy, że jednostki dokonują biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających w szczególności: (...) z przyszłych świadczeń na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych (...) mimo że data powstania zobowiązania nie jest jeszcze znana. Załączniki 1, 2, 3 oraz 5 do ustawy o rachunkowości nakazują tworzenie „rezerw na świadczenia emerytalne i podobne" wskazując je jako obowiązkową pozycję w sprawozdaniu finansowym.