Licencje end user nie podlegają podatkowi u źródła

Uzyskiwane przez zagranicznego dostawcę wynagrodzenie z tytułu licencji dla klientów końcowych na programy komputerowe od dystrybutora oprogramowania nie stanowi przychodów z „należności licencyjnych”.

Publikacja: 20.02.2022 06:18

Licencje end user nie podlegają podatkowi u źródła

Foto: Adobe Stock

Takie stanowisko wyraził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 30 grudnia 2021 r. (0111-KDIB2-1.4010.507.2021.1.BJ).

Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, który prowadzi jako pośrednik działalność w zakresie dystrybucji programów komputerowych. Spółka zawarła umowę dystrybucyjną z dostawcą oprogramowania, który jest rezydentem podatkowym w Finlandii. Przedmiotem umowy jest udostępnianie dystrybutorowi oprogramowania w celu jego późniejszej odsprzedaży klientom końcowym (end user). Dystrybutorowi przysługuje prawo wprowadzenia systemu do obrotu oraz jego używania na terytorium Polski. Jednocześnie, dostawca nie przenosi na dystrybutora autorskich praw majątkowych ani nie udziela mu licencji. Funkcja spółki sprowadza się do pośredniczenia w zakresie sprzedaży dostępu do oprogramowania od dostawcy na rzecz klientów końcowych.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo