Aktualizacja: 19.04.2025 13:04 Publikacja: 08.03.2022 12:42
Foto: Adobe Stock
W czerwcu 2021 r. związek międzygminny wystąpił o wykładnię przepisów o CIT. A jego wątpliwości dotyczył przede wszystkim tego czy wniesienie aportem do spółki całości substancji majątkowej składającej się na zakład zagospodarowania odpadów komunalnych można uznać za wniesienie przedsiębiorstwa z art. 4a pkt 3 ustawy o CIT. Tym samym czy będzie to transakcja neutralna na gruncie CIT.
Fiskus odpowiedział jednak, że zakład nie stanowi przedsiębiorstwa. Jego zdaniem składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. W ocenie urzędników, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników mógł zostać zakwalifikowany jako przedsiębiorstwo, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej. Musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Transakcja zbycia przedsiębiorstwa ma miejsce jedynie wtedy, gdy wszystkie wymienione w art. 551 k.c. elementy zostaną przekazane nabywcy. W opisanym zaś przypadku nie będzie miało miejsca „przejście zakładu pracy” w rozumieniu kodeksu pracy. Wnioskodawca nie wskazał także, czy w skład przedsiębiorstwa wchodzi np. tajemnica przedsiębiorstwa, koncesje, patenty, znaki towarowe, papiery wartościowe, środki pieniężne itd.
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas