Reklama
Rozwiń

Podatek u źródła – nowe zasady po długo wyczekiwanych zmianach

Polski Ład ograniczył stosowanie mechanizmu „pay and refund” wyłącznie do płatności pasywnych na rzecz zagranicznych podmiotów powiązanych.

Publikacja: 03.04.2022 02:00

Podatek u źródła – nowe zasady po długo wyczekiwanych zmianach

Foto: Adobe Stock

W 2019 r. doszło do pierwszej obszernej nowelizacji przepisów dotyczących poboru podatku u źródła. To właśnie na jej mocy mechanizm pozwalający płatnikom stosować zwolnienia lub niższe stawki podatku u źródła już w momencie dokonywania płatności (relief at source) został zastąpiony mechanizmem, zgodnie z którym w momencie dokonywania płatności płatnik obowiązany jest pobrać podatek w pełnej wysokości, a dopiero później może wnioskować o jego zwrot (pay and refund). Minister finansów wydał wiele rozporządzeń wyłączających i ograniczających pełne stosowanie nowego mechanizmu – z każdym kolejnym podatnicy i płatnicy utwierdzali się w przekonaniu, że przepisy z 2019 r. nigdy nie zaczną obowiązywać w pierwotnie przedstawionym im kształcie. Potwierdziło się to wraz z publikacją projektu ustawy wprowadzającej „Polski Ład”, który ponownie zmienił zasady dotyczące poboru podatku u źródła. Jakie mechanizmy obowiązują w ustawie o CIT od 1 stycznia 2022 r.? Czy wprowadzone zmiany można ocenić jako korzystne?

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa