Reklama
Rozwiń

Nie ma świadczeń wzajemnych, nie ma VAT

Jeśli nie jest możliwe powiązanie konkretnej czynności organizacji międzynarodowej z uiszczeniem na jej rzecz składki członkowskiej, to nie wystąpi import usługi.

Publikacja: 30.04.2022 02:00

Nie ma świadczeń wzajemnych, nie ma VAT

Foto: Adobe Stock

Podmiot należący do danej organizacji międzynarodowej i opłacający składki członkowskie może nieodpłatnie uczestniczyć w organizowanych spotkaniach (konferencjach, sympozjach, spotkaniach itp.), przy czym z zasady nie można ustalić ich konkretnej liczby i częstotliwości, a opłata ta nie jest ryczałtem za udział w takich spotkaniach. Zdarza się, że członek organizacji ma prawo uczestniczyć w. takich spotkaniach i konferencjach wprawdzie odpłatnie, ale z zastosowaniem rabatów cenowych, które udzielane są tylko członkom tej organizacji. Trudno w takiej sytuacji bronić tezy, że międzynarodowa organizacja członkowska wykonuje jakieś zidentyfikowane świadczenie na rzecz swoich członków. W takiej sytuacji nie jest możliwe przyporządkowanie płaconej składce konkretnie świadczonej usługi ze strony danej organizacji. Skoro nie jest możliwe określenie, czy dana składka przypada na konkretne korzyści otrzymywane przez członków organizacji, to nie można twierdzić o świadczeniu usługi. A tylko wystąpienie świadczenia usługi powoduje powstanie obowiązku rozliczenia importu usługi z punktu widzenia przepisów ustawy o VAT. Jak stanowi bowiem art. 2 pkt 9 ustawy o VAT, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. A contrario, gdy świadczenie usługi nie występuje, nie jest spełniona definicja importu usługi.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa