Reklama
Rozwiń

Przedsiębiorcy mają wątpliwości, czy dotyczy ich podatek minimalny

Kto musi zapłacić minimalny CIT, ten odliczy ulgę B+R z bieżącego roku oraz lat poprzednich. Spółki należące do grupy mogą uniknąć daniny.

Publikacja: 30.05.2022 09:12

Przedsiębiorcy mają wątpliwości, czy dotyczy ich podatek minimalny

Foto: Adobe Stock

Wprowadzony na początku 2022 r. podatek minimalny CIT budzi wiele wątpliwości. Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany przepisów. Jednak zanim to nastąpi, przedsiębiorcy występują do skarbówki o wyjaśnienie, jak je stosować. Pojawiają się już pierwsze odpowiedzi.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji z 10 maja br. (0111-KDIB1-3.4010. 101.2022.1.MBD) zasady rozliczenia podatku przez spółkę, której przysługuje ulga na badania i rozwój. Sprawa dotyczyła spółki, która należy do międzynarodowej grupy kapitałowej z sektora finansowego. W Polsce prowadzi oddział pełniący rolę centrum usług wspólnych dla grupy. Spółka przewiduje, że w roku 2022 lub w kolejnych latach podatkowych mogą w jej przypadku zaistnieć przesłanki do zastosowania przepisów o podatku minimalnym. Spółka może ponieść stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo osiągnąć udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 1 proc. Jednocześnie spółka ponosi koszty kwalifikowane, co daje jej podstawę do korzystania z ulgi B+R. Jest też prawdopodobne, że przy rozliczeniu za 2022 r. będzie miała nieodliczone kwoty ulgi B+R z wcześniejszych lat podatkowych – 2019, 2020 i 2021 roku. Spółka zapytała, czy jeśli wystąpią podstawy do opodatkowania podatkiem minimalnym, to będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia kwoty ulgi B+R.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa
podatki
Co z podatkiem od nieruchomości? Podatnicy mają problem, posypią się kary