Reklama
Rozwiń

Wynajęte mieszkanie wolno rozliczyć w biznesie

Lokal do nocowania w podatkowych kosztach? Tak, jeśli jest w miejscowości, w której mamy klientów. Skarbówka się na to zgadza.

Publikacja: 05.06.2022 02:00

Wynajęte mieszkanie wolno rozliczyć w biznesie

Foto: Adobe Stock

Przedsiębiorca może rozliczyć w firmie wydatki na mieszkanie wynajęte przez przedsiębiorcę po to, aby mieć blisko do kontrahentów. Fiskus nie ma nic przeciwko. Pokazuje to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 maja 2022 r. (0114-KDIP2-1.4011. 267.2022.3.KW).

Wystąpił o nią przedsiębiorca zajmujący się doradztwem technicznym. Obecnie najwięcej zleceń ma w miejscowości oddalonej ponad 100 km od jego miejsca zamieszkania. Musi w niej przebywać przez kilka dni w tygodniu. Dlatego wynajął mieszkanie. Podkreśla, że przebywa w nim tylko wtedy, gdy wykonuje prace u klientów. Nie zamierza przenosić się do niego na stałe. Czy może zaliczyć wydatki na wynajem lokalu do podatkowych kosztów swojej firmy? Twierdzi, że są one związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie jest w stanie dojeżdżać codziennie z miejsca zamieszkania do klientów, więc był zmuszony zapewnić sobie lokum, w którym może przenocować. Argumentuje, że z ekonomicznego punktu widzenia wynajem mieszkania jest rozwiązaniem tańszym niż opłacanie noclegów w hotelu. Skarbówka potwierdziła, że wydatki na wynajem mieszkania mogą być podatkowym kosztem.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Strata stracie nierówna
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
KSeF. Czas przygotować się do e-fakturowania. Terminy, wymagania, kary
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wydatki na samochód wpływają na opodatkowanie IP Box
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Trudne do wyceny wartości niematerialne – rola analizy DEMPE
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Strata powstała w wyniku oszustwa może być podatkowym kosztem