Ukryte zyski w estońskim CIT

Poprawiony przez Polski Ład estoński CIT zyskuje na popularności wśród podatników. Korzyści jest sporo, jednak wciąż w przepisach kryją się niejasności i potencjalne kłopoty. Ich źródłem jest przede wszystkim poszerzenie podstawy opodatkowania o dochody z ukrytych zysków oraz wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Przepisy te budzą wątpliwości interpretacyjne.

Publikacja: 21.06.2022 22:11

Ukryte zyski w estońskim CIT

Foto: Adobe Stock

Zasadniczą ideą przyświecającą ryczałtowi od dochodów spółek, potocznie nazywanym estońskim CIT, było z jednej strony odroczenie momentu powstania obowiązku podatkowego do czasu podziału zysków, czyli wypłaty dywidendy, a z drugiej powiązanie podstawy opodatkowania z wynikiem finansowym. Zaletą takiego rozwiązania miało być m.in. uproszczenie rozliczeń podatkowych i zwolnienie podatników z obowiązku odrębnego ustalenia wyniku finansowego i podatkowego oraz określania różnic przejściowych. Zmiana miała być na tyle daleko idąca, że mówiło się o rewolucji podatkowej i zupełnie odrębnym reżimie podatkowym. Niestety, na skutek przepisów o ukrytych zyskach i wydatkach niezwiązanych z działalnością gospodarczą, niektóre bolączki trapiące „zwykłych” podatników, powracają do tych podlegających estońskiemu CIT.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Pół roku dla państwa, pół dla siebie
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne pod lupą fiskusa
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Prezenty i upominki reklamowe – problemy z rozliczeniem PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wyceniać składniki majątku wykorzystywane w działalności rolniczej
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Obligacje zerokuponowe a estoński CIT: spór o przychody pasywne