Aktualizacja: 22.11.2024 00:36 Publikacja: 26.06.2022 10:40
Foto: Adobe Stock
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 11 marca 2022 r. (0111-KDIB2-1.4010. 594.2021.1.BKD).
Wnioskodawca działa w grupie kapitałowej zajmującej się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Podmioty powiązane z wnioskodawcą realizowały dotychczas kontrakty na określonym obszarze geograficznym, dotyczące odbioru odpadów z terenów niezamieszkałych, jednak z uwagi na ryzyko kar związanych z realizacją tych kontraktów podmioty te podjęły decyzję o rezygnacji z tego rodzaju działalności. W związku z tym, wnioskodawca zawarł z podmiotami powiązanymi umowy, na mocy których nabył od tych podmiotów usługę dotyczącą możliwości przejęcia realizacji tych kontraktów na określonym obszarze geograficznym. Częścią składową nabywanej usługi był zakup bazy klientów podmiotów powiązanych. Wnioskodawca wskazał przy tym, że nabycie bazy klientów ma charakter wyłącznie pomocniczy względem zasadniczej usługi, jaką jest nabycie możliwości zawarcia lub przejęcia umów z dotychczasowymi klientami podmiotów powiązanych. W rezultacie transakcja umożliwiła wnioskodawcy zawarcie umów z dotychczasowymi klientami podmiotów powiązanych. Dodatkowo, w konsekwencji zawarcia umów wnioskodawca ma możliwość osiągnięcia przychodów z działalności w tym zakresie, biorąc przy tym pod uwagę ryzyko kar, z powodu których podmioty powiązane zdecydowały się na rezygnację z prowadzenia działalności. Jak wskazywał wnioskodawca, generalnym celem nabytej usługi jest przekazanie potencjału zysku, który podmioty powiązane zdecydowały się przekazać wnioskodawcy, wobec ryzyka powstania kar. Przedmiotem usługi, o której mowa, było – zdaniem wnioskodawcy – umożliwienie wnioskodawcy rozpoczęcia realizacji obsługi odbioru odpadów dla dotychczasowych odbiorców podmiotów powiązanych. Na czynności związane z nabytą przez wnioskodawcę usługą złożyło się wysyłanie klientom powiadomień o możliwości wypowiedzenia umów i możliwości zawarcia nowych umów z wnioskodawcą, wysyłanie powiadomień o cesji umowy na rzecz wnioskodawcy, a także przekazanie mu przez podmioty powiązane listy klientów wraz z ich danymi. W związku z zawartymi umowami, wnioskodawca zobowiązał się do zapłaty wynagrodzenia na rzecz podmiotów powiązanych. Wynagrodzenie zostało ustalone w dwuetapowym procesie, a wartość wynagrodzenia została ustalona na podstawie wysokości uzyskiwanych przez podmioty powiązane przychodów w poprzednich okresach.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Inwestorzy dobrze przyjęli ogłoszone w czwartek wyniki największego polskiego ubezpieczyciela. Jego akcje na warszawskiej giełdzie zyskały na zamknięciu notowań blisko 7 proc., podstawowe indeksy około 1,5 proc.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej na 2026 r. są niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem i mają wysokie przychody. Może na nich stracić 131 tys. firm.
Polska ma problem z wiarygodnością ekonomiczną, zwłaszcza dotyczącą finansów publicznych, stabilności pieniądza, praworządności i respektowania zobowiązań międzynarodowych.
Czy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca może finansować paczki, karty przedpłacone oraz spotkania świąteczne? Czy wartość tych świadczeń zawsze trzeba różnicować?
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
W ślad za oczekiwaniami klientów i etycznym obowiązkiem, sektor bankowy w Polsce nie wyklucza zaangażowania w finansowanie procesów odbudowy Ukrainy. Ale konieczne jest tu wsparcie publiczne i dobre przygotowanie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas