Intensywność pomocy ustala się na dzień wydania decyzji o wsparciu

Zmiana statusu przedsiębiorcy w toku realizacji inwestycji na podstawie decyzji o wsparciu nie wpływa na wskaźnik maksymalnej intensywności pomocy publicznej, a tym samym na wysokość przysługującego spółce zwolnienia z podatku dochodowego.

Publikacja: 17.07.2022 10:21

Intensywność pomocy ustala się na dzień wydania decyzji o wsparciu

Foto: Adobe Stock

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 27 maja 2022 r. (0111- KDIB1-3.4010.199.2022.1.JKU).

Spółka wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych. We wniosku wskazała, że uzyskała decyzję o wsparciu z 2 grudnia 2020 r., wydaną na podstawie przepisów ustawy z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji. Na moment uzyskania decyzji o wsparciu spółka posiadała status średniego przedsiębiorcy. Od 1 stycznia 2022 r. spółka na skutek przekroczenia pułapów, o których mowa w art. 2 załącznika I rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu, spełnia warunki do uznania jej za dużego przedsiębiorcę. Do 31 grudnia 2021 r. spółka poniosła część nakładów inwestycyjnych jako średni przedsiębiorca. Z uwagi na to, że nowa inwestycja jest w toku realizacji przez spółkę, nakłady inwestycyjne w dalszej części będą ponoszone od 1 stycznia 2022 r., tj. po uzyskaniu statusu dużego przedsiębiorcy. Do momentu zmiany statusu przedsiębiorstwa spółka używała na potrzeby kalkulacji puli dostępnej pomocy publicznej wskaźnika intensywności pomocy publicznej w wysokości 60 proc. (50 proc. właściwe dla województwa podkarpackiego powiększone o 10 proc. dla średniego przedsiębiorcy).

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Kasowy PIT jako remedium na zatory płatnicze
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kasowy PIT już od 1 stycznia 2025 r. Nowe rozwiązanie ma także wady
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Krajowy podatek minimalny – jak się do niego przygotować
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Powiązania osobowe należy rozumieć szeroko
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką