Aktualizacja: 06.12.2024 01:44 Publikacja: 24.07.2022 15:00
Foto: Adobe Stock
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 czerwca 2022 r. (0112-KDIL2-1.4011.1117.2021.1.MKA).
Wnioskodawca jest pracownikiem, który otrzyma do używania w celach służbowych samochód osobowy o napędzie hybrydowym. W przypadku energii elektrycznej, możliwe będzie skorzystanie z miejsca ładowania pojazdu w miejscu pracy, w odpowiednio wyposażonych stacjach paliw i ładowarkach miejskich. W razie skorzystania z jednego z tych źródeł zasilania, zostanie wystawiona faktura przez sprzedawcę prądu na rzecz pracodawcy według standardowej formy rozliczenia zakupu tego typu towarów w przypadku pojazdów służbowych. Oprócz tego, pracownik będzie ładował pojazd na cele służbowe w miejscu zamieszkania poprzez podłączenie go do gniazdka elektrycznego. Licznik prądu zamontowany przy gniazdku umożliwi określenie ilości prądu zużytego do ładowania pojazdu. Następnie wartość ta zostanie przez pracownika wprowadzona do miesięcznego zestawienia zgodnie z przekazanym przez pracodawcę wzorem, celem uzyskania zwrotu za ładowanie pojazdu własnym prądem do celów służbowych. Kalkulacja i koszt zużytego prądu będzie wynikać z faktury, którą pracownik otrzyma z zakładu energetycznego za cały zużyty prąd. Na tej podstawie pracodawca zwróci dokładny koszt zużytego prądu wykorzystanego na cele służbowe. Wnioskodawca uznał, że otrzymany w ten sposób zwrot kosztów ładowania pojazdu hybrydowego prądem w miejscu zamieszkania pracownika powinien być wolny od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Od przyszłego roku drobni przedsiębiorcy będą mogli wybrać kasowy PIT i ustalać daty powstania przychodu z działalności gospodarczej dopiero w dacie uregulowaniu należności przez kontrahenta.
Podatnicy prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą będą mogli od przyszłego roku wybrać kasowy PIT i opodatkować przychód dopiero wtedy, gdy otrzymają zapłatę od swojego kontrahenta. Wybór nowych zasad jest dobrowolny.
Podatnicy powinni już teraz obliczyć swój wynik podatkowy i przeprowadzić analizę zwolnień podmiotowych, a więc ustalić czy podlegają opodatkowaniu podatkiem minimalnym, a jeśli tak, to wybrać najkorzystniejszy sposób liczenia podatku do zapłaty.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Przepisy o cenach transferowych mogą mieć zastosowanie nawet w przypadku braku sformalizowanych powiązań osobowych pomiędzy dwoma podmiotami.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Senatorowie zdecydowali, że pomimo ustanowienia w grudniu przyszłego roku trzech niedziel handlowych, pracownicy handlu wybiorą tylko dwie, w których będą pracować.
Przewoźnicy liczą, że rząd zgodzi się na zmiany zasad wyliczania wynagrodzeń kierowców i składek ZUS oraz pozwoli wliczyć diety i delegacje w koszty.
Duża dysproporcja w poziomie obciążeń pomiędzy działalnością a umową o pracę sprawia, że ludzie są wypychani na samozatrudnienie, tracąc tym samym m.in. ochronę przed zwolnieniem tuż przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Niezgłoszona fiskusowi pożyczka od najbliższej rodziny, otrzymana do ręki i wpłacona na własne konto może być opodatkowana sankcyjną stawką podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Nie spełnia bowiem wymogu udokumentowania jej przelewem bankowym.
Ten rok turystyka hiszpańska zakończy kilkoma rekordami. Przyjedzie 95 milionów turystów, zostawią 200 miliardów euro, co da 13 procent Produktu Krajowego Brutto. Przy tym turystyka zapewnia pracę 2,8 miliona ludzi. Są jednak sygnały zapowiadające trudności - ocenia branża.
Już prawie połowa Polaków dobrze ocenia swoje możliwości i perspektywy finansowe. To znacznie więcej niż jesienią zeszłego roku, choć w opiniach widać sporo rozbieżności - także wśród najlepiej zarabiających.
Nie dość, że pracodawcy rzadziej niż przed rokiem planują w I półroczu 2025 r. wzrost wynagrodzeń, to jeszcze ograniczają wysokość podwyżek.
Firmy rzadziej niż przed rokiem planują wzrost wynagrodzeń. Jednocześnie chcą ograniczyć wysokość podwyżek. Przyszły rok ma być dla pracowników pod tym względem znacznie gorszy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas