TSUE zdecyduje o korekcie sprzedaży paragonowej

Podatnicy mają wątpliwości co do możliwości korekty VAT w przypadku transakcji z konsumentami. Wątpliwości miał także Naczelny Sąd Administracyjny i dlatego na jego wniosek ma się w tej sprawie wypowiedzieć Trybunał Sprawiedliwości UE.

Publikacja: 24.07.2022 02:00

TSUE zdecyduje o korekcie sprzedaży paragonowej

Foto: Adobe Stock

Z różnych względów zdarza się często, że konieczne jest skorygowanie stawki VAT w odniesieniu do danej sprzedaży. Może to być konsekwencją przeprowadzenia audytu podatkowego i identyfikacji przypadków, w których nie skorzystano z możliwości zastosowania stawki obniżonej dla danego produktu. Co więcej, zdarza się, że podatnik celowo stosuje stawkę podstawową kiedy nie ma przekonania co do możliwości zastosowania stawki preferencyjnej i taką możliwość potwierdza występując o Wiążącą Informację Stawkową. Po potwierdzeniu zasadności preferencji pozostaje pytanie o nadpłacony podatek. Jeszcze inne przykłady mogą wynikać z omyłkowego zastosowania wyższej stawki w okresie obowiązywania tymczasowych obniżeń, z czym mamy obecnie do czynienia w odniesieniu do wybranych produktów spożywczych.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Powódź wywołuje skutki w podatkach. Co można odzyskać po stracie mienia?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zakup tabletów – koszt czy środek trwały
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dokumenty fiskalne mogą być przechowywane w formie elektronicznej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Sprzedajesz działkę? Możesz zostać podatnikiem VAT
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wymiana handlowa z Ukrainą – o czym należy pamiętać