VAT a wniesienie aportu – ustalenie podstawy opodatkowania

Po weryfikacji czy dana czynność wniesienia wkładu niepieniężnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, niekorzystającą ze zwolnienia od niego, kluczowym aspektem jest ustalenie ewentualnej podstawy opodatkowania dokonanej czynności.

Publikacja: 16.08.2022 21:40

VAT a wniesienie aportu – ustalenie podstawy opodatkowania

Foto: Adobe Stock

Przepisy ustawy o VAT nie określają szczegółowych zasad ustalenia podstawy opodatkowania VAT dla czynności wniesienia aportu. Z początkiem 2014 roku został uchylony art. 29 ustawy o VAT, którego ust. 9 zawierał regułę, iż w przypadku czynności, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku.

W celu wyeliminowania niezgodności tego przepisu z prawem Unii Europejskiej (odwołanie do wartości rynkowej nie wpisywało się bowiem w cel Dyrektywy 2006/112/WE Rady) do ustawy o VAT wprowadzono wówczas – obowiązujący do dzisiaj – art. 29a. Zgodnie z jego ust. 1 podstawą opodatkowania – co do zasady – jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą z tytułu sprzedaży dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze, mającymi bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych towarów lub usług świadczonych przez podatnika. Ponadto w art. 29a ust. 6 określono katalog elementów dodatkowych, wchodzących w skład podstawy opodatkowania, tj.:

Pozostało 92% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Odzież to sprawa osobista
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy przedsiębiorca rozliczy ubranie w firmowych kosztach PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Fiskus może żądać zapłaty przed wydaniem decyzji ostatecznej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kto jest rzeczywistym właścicielem dla celów podatku u źródła
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dwa odrębne świadczenia przy ładowaniu pojazdów elektrycznych