Aktualizacja: 10.07.2025 07:25 Publikacja: 16.08.2022 21:40
Foto: Adobe Stock
Przepisy ustawy o VAT nie określają szczegółowych zasad ustalenia podstawy opodatkowania VAT dla czynności wniesienia aportu. Z początkiem 2014 roku został uchylony art. 29 ustawy o VAT, którego ust. 9 zawierał regułę, iż w przypadku czynności, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku.
W celu wyeliminowania niezgodności tego przepisu z prawem Unii Europejskiej (odwołanie do wartości rynkowej nie wpisywało się bowiem w cel Dyrektywy 2006/112/WE Rady) do ustawy o VAT wprowadzono wówczas – obowiązujący do dzisiaj – art. 29a. Zgodnie z jego ust. 1 podstawą opodatkowania – co do zasady – jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą z tytułu sprzedaży dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze, mającymi bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych towarów lub usług świadczonych przez podatnika. Ponadto w art. 29a ust. 6 określono katalog elementów dodatkowych, wchodzących w skład podstawy opodatkowania, tj.:
Straty są wpisane w ryzyko działalności gospodarczej. Z reguły powstają jako skutek błędnych decyzji biznesowych...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Przedsiębiorcy powinni już teraz zacząć przygotowania do wdrożenia systemu KSeF, aby uniknąć błędów i kar finans...
Podatnik, który poniósł wydatki samochodowe, np. na paliwo, naprawy, ubezpieczenie, może uwzględnić je jako kosz...
Przewidywane przychody generowane przez transakcje związane z udostępnieniem wartości niematerialnych i prawnych...
Dla uznania straty powstałej w wyniku oszustwa czy wyłudzenia za koszt uzyskania przychodów CIT nie wystarczy sa...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas