Reklama
Rozwiń

Jak zweryfikować rynkowość transakcji

Podmioty powiązane zobowiązane są do zachowania rynkowego poziomu cen już w momencie ich ustalania. Muszą przy tym uwzględniać przede wszystkim przedmiot transakcji oraz podział funkcji i ryzyk między jej uczestnikami.

Publikacja: 18.09.2022 14:00

Jak zweryfikować rynkowość transakcji

Foto: Adobe Stock

W poprzednim artykule cyklu zostały omówione kwestie związane z analizą funkcjonalną oraz określeniem profilu funkcjonalnego. Po jego lekturze opis pełnionych funkcji, poniesionych ryzyk oraz aktywów zaangażowanych w realizację transakcji nie powinien już stanowić problemu, podobnie jak prawidłowe określenie profilu funkcjonalnego. Czas zatem przejść do jednego z najtrudniejszych tematów w obrębie cen transferowych, czyli do omówienia metod, za pomocą których można zweryfikować rynkowość danej transakcji. Przybliżamy także problematykę tzw. safe harbour, czyli regulacji mających na celu zagwarantowanie, że organ podatkowy odstąpi od określenia wysokości dochodu lub straty podatnika w transakcjach spełniających określone warunki. Jest to istotne ułatwienie, gdyż w takim przypadku podatnicy są zwolnieni z przygotowania analizy porównawczej. Część artykułu poświęcona jest analizom cen transferowych, które stanowią kluczową i najbardziej analityczną część dokumentacji.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa