Aktualizacja: 18.04.2025 09:13 Publikacja: 25.09.2022 02:00
Foto: Adobe Stock
Estoński CIT zyskuje na popularności. Spółki, które korzystają z tego rozwiązania, coraz częściej pytają też o tzw. ukryte zyski. Chodzi o świadczenia, które pod pozorem inaczej nazwanej czynności prawnej (jednej lub wielu) prowadzą de facto do korzyści wspólnika, która bez wykonania tego świadczenia miałaby postać dywidendy.
Co się do nich zalicza? Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji z 19 września 2022 r. (0111-KDIB1-1.4010.381.2022.3.ŚS), że może to być najem sprzętu i nieruchomości od wspólnika. Sprawa dotyczyła spółki z o.o. działającej w branży IT, która chce skorzystać z ryczałtu od dochodów spółek (estoński CIT). Większościowym udziałowcem spółki jest osoba fizyczna pełniąca równocześnie funkcję prezesa zarządu. Spółka zawarła z nim umowę najmu sprzętu komputerowego i umowę na wytwarzanie oprogramowania oraz nadzór. Z drugim wspólnikiem zawarła natomiast umowę najmu nieruchomości. Spółka zamierza reinwestować wypracowane zyski poprzez nabywanie obligacji, walut wirtualnych, tokenów lub pochodnych instrumentów finansowych.
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas