Globalny podatek minimalny istotny nie tylko dla globalnych przedsiębiorstw

W 2015 r. OECD, w porozumieniu m.in. z państwami G20, opracowała pakiet rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania, zwany BEPS. Pojawiły się jednak głosy, że nie w pełni odpowiadają one zglobalizowanej gospodarce oraz wyzwaniom wynikającym z jej cyfryzacji. Dlatego OECD zdecydowało się przedstawić projekt nowych rozwiązań.

Publikacja: 11.10.2022 22:00

Globalny podatek minimalny istotny nie tylko dla globalnych przedsiębiorstw

Foto: Adobe Stock

W pakiecie BEPS (ang. Base Erosion and Profit Shifting), zaproponowano szereg działań, które następnie zostały przyjęte przez unijnego i polskiego ustawodawcę, a od kilku są dobrze znane polskim podatnikom. Mowa tu np. o przepisach o kontrolowanych spółkach zagranicznych czy limitach kosztów finansowania dłużnego. Krytyka przyjętych rozwiązań spowodowała, że Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zdecydowało się przedstawić projekt BEPS 2.0, opierający się na dwóch filarach. W ramach pierwszego filaru zaproponowano w określonych przypadkach zmianę miejsca opodatkowania dochodów na kraj rynku, a nie jak dotychczas kraj fizycznej obecności przedsiębiorcy. Natomiast przedmiotem drugiego filaru są dwa instrumenty: globalny efektywny podatek minimalny oraz zasada szczególnych płatności traktowych (ang.: subject to tax rule – STTR).

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo