Aktualizacja: 19.04.2025 07:08 Publikacja: 16.10.2022 16:05
Foto: Adobe Stock
Już od 2019 r. istnieje możliwość uzyskania opinii dotyczącej zastosowania zwolnienia w zakresie podatku u źródła (art. 26b ustawy o CIT, analogiczne przepisy zawiera ustawa o PIT). Opinia ta potwierdza możliwość stosowania zwolnienia z poboru podatku na podstawie przepisów szczególnych, ale również niepobrania podatku lub pobrania w niższej stawce na podstawie odpowiednich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Równolegle wprowadzone zostały przepisy związane z tzw. systemem pay&refund (konieczność poboru podatku u źródła według stawki ustawowej dla wypłat powyżej 2 mln zł, bez względu na preferencje wynikające z przepisów szczególnych). System ten był jednak zawieszany przez trzy lata na podstawie kolejnych rozporządzeń ministra finansów. Ostatecznie wszedł w życie od 2022 r., choć z pewnymi modyfikacjami. Jedno z rozrządzeń jednak obowiązuje nadal. Mowa o rozporządzeniu ministra finansów z 31 grudnia 2018 r. w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 26 ust. 2e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Na jego podstawie wyłącza się stosowanie art. 26 ust. 2e ustawy o CIT w przypadku wypłat należności z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego. Wyłączenie to nie zostało ograniczone czasowo, a zatem ciągle obowiązuje. Budzi ono wątpliwości w kontekście możliwości uzyskania opinii o stosowaniu preferencji w podatku u źródła dla wskazanych wypłat należności.
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas